Je lepší Android nebo iOS? Je to právě tato otázka, co často rozděluje oba tábory a vytváří mezi nimi neustále hádky. Najít relevantní odpověď přitom není vůbec snadné a vždy záleží, z jakého břehu se na tuto problematiku díváme. Jednou z oblastí, kde má iOS značnou převahu nad Androidem je bezpečnost. Lepší ochrana před hackerskými útoky je ovšem vykoupena uzavřeností platformy. Každý uživatel by měl pečlivě zvážit, kde jsou jeho priority a pro jaké zařízení se následně rozhodne. A jelikož se téma bezpečnosti stává čím dál častěji diskutovaným tématem, rozhodli jsme se oslovit odborníky na kybernetickou bezpečnost, aby nám prozradili, jak vypadá názor k dané problematice.
Proč je Android zranitelnější než iOS?
Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost z Kaspersky Lab existují minimálně tři zásadní kritéria, na jejichž základě je možné určit, který ze dvou nejoblíbenějších operačních systémů je „bezpečnější“ a „méně zranitelný“.
Na rozdíl od systému iOS je Android otevřený zdrojový systém, což znamená, že vývojáři aplikací pro Android mohou použít jeho zdrojový kód a vytvořit s ním svůj vlastní operační systém. Kvůli tomu lze zařízení se systémem Android poměrně jednoduše rootovat (překonat softwarová omezení výrobců mobilních zařízení s OS Android a nainstalovat neautorizované programy). Otevřený zdrojový software (běžně se používá anglické spojení open source software) také zapříčiňuje to, že se v kódu mobilního zařízení s daleko větší pravděpodobností objeví zranitelnosti.
O zařízení se systémem Android se hackeři zajímají častěji také z toho důvodu, že je používá daleko více uživatelů. Z pohledu hackerů je tak smysluplnější vytvořit zákeřný kód pro systém, který je nejen jednodušeji napadnutelný, ale který má také daleko širší uživatelskou základnu a potenciálně tak může „poskytnout“ velké množství osobních údajů.
Dalším důvodem jsou samotní uživatelé, kteří neprovádějí pravidelné aktualizace svých operačních systémů. Nejaktuálnější verze operačního systému Android 9 nazývaná Pie vyšla v srpnu minulého roku. Podle dat z konce roku 2018 si ji stáhlo méně než 0,2 % uživatelů. I kvůli tomu jsou zařízení s Androidem zranitelnější. Celá záležitost je o to komplikovanější, že výrobci telefonů a poskytovatelé sítí přizpůsobují operační systém svým potřebám. Tyto subjekty ale většinou nezveřejňují aktualizace tak často, jako Google.
Malware je pro Android největší hrozbou
Malware zaměřený na OS Android byl v minulém roce nejčastější mobilní hrozbou. Google se rozhodl tomuto negativnímu trendu čelit tím, že po výrobcích chytrých mobilních zařízení vyžaduje, aby záplatovali malwarové zranitelnosti ve svých softwarech do 90 dnů od jejich objevení. Pravidelné stahování těchto aktualizací a záplat představuje nejdůležitější preventivní opatření před kybernetickými útoky.
Bezpečnostní doporučení
Aby byli uživatelé krok před hackery, měli by vždy mít ve svých zařízeních nainstalovanou nejaktuálnější verzi operačního systému. Toto jednoduché opatření je schopné zastavil celé malwarové rodiny, které tak přijdou o možnost krást uživatelská data.
Spolu s pravidelnými aktualizacemi softwaru by měli uživatelé zvážit investici do technologií, které mohou ochránit jejich soukromí a osobní data. Zárukou bezpečného přenosu dat jsou virtuální soukromé sítě (známé spíše pod zkratkou z anglických slov Virtual Private Networks – VPN). VPN chrání mobily a přenášená data, jako jsou bankovní údaje, čísla platebních karet nebo přihlašovací údaje. Veškerý síťový provoz mobilních zařízení je tak chráněn před nekalými úmysly hackerů, přičemž využívání této služby doporučujeme i uživatelům zařízení se systémy iOS.