Xiaomi minulý týden v Pekingu odhalilo svou novou vlajkovou loď, model Mi3 s velmi výkonným hardware a zajímavou cenou. Jak celá akce probíhala vám prozradí naše reportáž z místa dění.
Čínské společnosti Xiaomi (v českém přepisu Siao-mi) zde bylo v posledních dnech věnováno několik článků a do povědomí všech smartmaniaků se tak tento výrobce zapsal i přesto, že jeho produkty (zatím) nelze v ČR oficiální cestou sehnat. Telefony Xiaomi se typicky vyznačují skvělým poměrem cena/výkon, kdy výrobce nabízí zařízení s top výbavou za poměrně lidovou cenu, tedy alespoň na území ČLR.
První a druhá generace smartphonu značky Xiaomi byly představeny v létě, přesněji 16. srpna, uvedení vlajkové lodi pro letošní rok se tedy čekalo na stejné datum, došlo k němu však až o necelý měsíc později a to 9. září. Prezentace se tentokrát konala v China National Convention Center v Pekingu a já se na ni stejně jako minulý rok vypravil, telefon si osahal, nafotil a sepsal pro vás pár dojmů.
Zájem o premiéru novinky byl obrovský
CEO Xiaomi Lei Jun (Lej Ťün) se na úvod věnoval prostředí MIUI (nadstavba Androidu z vlastní dílny, u které to v roce 2010 všechno začalo), zejména pak neustále se rozvíjejícím cloudovým službám shrnutým pod názvem MiCloud. Kromě standardní synchronizace kontaktů, zálohy fotografií, lokalizace telefonu apod. nabízí MiCloud pár zajímavých nápadů. Poměrně zajímavou funkcí (použitelnou ovšem nejspíš pouze v Číně) je sdílená databáze hesel k WiFi sítím v restauracích či kavárnách, kterou tvoří sami uživatelé – když uživatel vyplňuje heslo k nové WiFi síti, tak má možnost aktivovat zatržítko pro nasdílení do MiCloudu a databázi tak rozšířit. Systém je pak schopen si sám načíst heslo z databáze (aktualizované v pravidelných intervalech) a já kvůli tomu nemusím otravovat číšníka…
Prezentace se účastnil i CEO Nvidie, Jen-Hsun Huang
Padlo také pár čísel. Počet uživatelů MIUI již Překročil 20 milionů, většina jej pak provozuje právě na telefonech Xiaomi (MIUI lze jako alternativní ROM použít i na zařízeních jiných výrobců). Loňských modelů Xiaomi 2/2S/2A se dohromady prodalo přes 9 milionů, což pro tohoto stále ještě poměrně mladého výrobce není vůbec špatný výsledek, vezmeme-li v úvahu, že oficiální prodej probíhá pouze v Číně s téměř nulovým marketingem (ve srovnání například se Samsungem, jehož reklamy jsou v Pekingu doslova na každém rohu) a že vedle druhé generace se dlouhou dobu prodával i levnější model 1S.
exGoogle Hugo Barra na pódiu
Do budoucna lze v počtu prodaných kusů očekávat růst, protože Xiaomi chystá expanzi i na trhy mimo Čínu. S tím by měl společnosti pomoci Hugo Barra, který v Googlu zastával post viceprezidenta a byl dlouholetou tváří Androidu – na Google I/O a jiných akcích představoval klíčové novinky v systému a zařízení Nexus (naposledy druhou generaci tabletu Nexus 7). Nedávno oznámil svůj odchod do Xiaomi, kde nastupuje od října, na pódiu se nicméně objevil už teď. Přetáhnout takového člověka jistě nebylo levnou záležitostí, což napovídá, že Xiaomi to s tou expanzí myslí opravdu vážně.
Nyní ale k samotné prezentaci nových produktů – celkem měli být představeny dva, což symbolizovaly i dva meče, které byly na vstupence na akci. Jako první přišla na řadu nová vlajková loď pro letošní rok, Xiaomi Mi3 (preview). Okolo tohoto telefonu kolovalo mnoho spekulací; jedni tvrdili, že bude poháněn Tegrou 4 od Nvidie, druzí zase, že Xiaomi nasadí Snapdragon 800 od Qualcommu… nakonec měli pravdu všichni, Xiaomi 3 se bude prodávat ve dvou verzích. Verze s Tegrou je určena pro zákazníky čínského operátora China Mobile (který na území ČLR používá specifický standard 3G sítě pod názvem TD-SCDMA) a bude se jednat o vůbec první telefon s touto čipovou sadou.
Evropského uživatele bude zajímat spíše verze s Snapdragonem, která kromě mírně okrajového CDMA2000 nabídne i podporu WCDMA, což je standard používaný většinou světových operátorů, českou trojici nevyjímaje. LTE jsme se nedočkali, v ČLR i ČR jsou však sítě čtvrté generace stále hudbou vzdálené budoucnosti, takže to pro uživatele z těchto regionů žádná velká škoda (zatím) není.
Xiaomi Mi3: Vysoký výkon v nabroušeném těle
Snapdragon 800 je přítomen ve své nejvyšší specifikaci 8974AB, ve které obsahuje čtyři jádra Krait 400 (vlastní architektura Qualcommu vývojově odpovídající Cortex A15 od ARMu) tikající na frekvenci 2,3 GHz. GPU Adreno 330 nabídne oproti staršímu bratříčkovi s číslem 320 až o 60 % rychlejší zpracování obrazu, výpočetní výkon je pak rovnou dvojnásobný. Výkonnému čipsetu pak sekundují 2GB operační paměti LPDDR3, která oproti LPDDR2 slibuje 50% nárůst rychlosti a 20% pokles ve spotřebě.
K tomu je pak telefon osazen úložištěm s rychlostí čtení až 120 MB/s. Nemělo by tedy docházet ke zpomalování kvůli pomalému úložišti. Z tohoto důvodu byl opět vynechán slot na microSDHC, což se dnes již u top smartphonů stalo trendem. Telefon se bude prodávat ve dvou verzích s rozdílnou velikostí úložiště – pro nenáročné uživatele bude k dispozici 16GB verze, pro náročnější pak 64GB.
Kapacita akumulátoru činí 3050 mAh a Xiaomi vsadilo na unibody konstrukci, takže jej nelze vyměnit. 3050 mAh je nicméně slušná kapacita a v rámci dnešních smartphonů se může stále počítat mezi nadprůměr, s podporou nabíjecího proudu až 2A bychom pak při použití originální nabíječky měli dosáhnout až o 30% kratších nabíjecích časů. Hodnota 4000 mAh by se vyjímala lépe, nicméně pak už by nešlo udržet tloušťku přístroje tak nízko – ta činí pouhých 8,1 mm, výška pak 144 mm a šířka 73,6 mm. S hmotností 145 gramů kapsu neutrhne, tento údaj se podařilo udržet na stejné hodnotě jako u předchozí generace, která měla menší rozměry i kapacitu akumulátoru.
Přední straně dominuje pětipalcový IPS displej s fullHD rozlišením, pocházející z dílen Sharpu a LG. Hustota pixelů (ppi) činí 441 a displej nabídne tak maximálně jemné zobrazení a pozorovací úhly. Je kryt odolným sklem Gorilla a disponuje též zvýšenou citlivostí dotykové vrstvy – displej tak bude možné ovládat i v rukavicích (tuto funkci je třeba zapnout v nastavení).
Introducing Xiaomi MIUI MI 3 (3D) 小米手机3
Watch this video on YouTube
Změn se dočkal i fotoaparát, na zadní straně najdeme IMX 135 od Sony s rozlišením 13 Mpx. Objektiv je složen z pěti čoček, disponuje světelností f/2,2 a ohniskovou vzdáleností 28 mm, blesk je pak tvořen dvojicí diod. Fotoaparát je schopen pořídit až 10 snímků za vteřinu, nabídne podporu formátu RAW a mnoho dalších přídavných funkcí. Vylepšení doznala i přední kamerka, jejíž rozlišení dosahuje hodnoty 2 Mpx.
Hlasitý reproduktor je nyní umístěn na spodní straně, takže nehrozí jeho zakrytí při položení telefonu na záda. Díky větší ploše by měl nabídnout věrnější podání basů, lepšího zvukového výstupu se pak díky technologiím Dirac HD Sound a SFX dočkáme i u sluchátek. Špičkový zvukový čip Cirrus Logic CS42L73 (stejný, jako používá Apple u iPhonu) najdeme pouze ve verzi s Tegrou, jak bylo výslovně uvedeno, u verze se Snapdragonem nebyl použitý čip zmíněn.
Telefon bude v ČLR uveden do prodeje v polovině října (týká se pouze Tegra verze, Snapdragon bude zřejmě uveden o něco později) s cenovkou 1999 RMB za verzi s 16GB úložištěm (zhruba 6 400 Kč bez DPH) a 2499 RMB (cca 8 000 Kč bez DPH) za 64GB verzi. Zpočátku bude dostupný v černé a stříbrné, postupem času by měly přibýt i další barvy – ty ale tentokrát kvůli použité unibody konstrukci nepůjde změnit pomocí výměnných krytů, jako tomu bylo u předchozích modelů.
S takto nastaveným poměrem cena/výkon se dá již tradičně očekávat obrovský převis poptávky nad nabídkou a tedy omezená dostupnost, minimálně v prvních měsících prodeje. Jakožto účastník prezentace mám však i letos zajištěný jeden kus mimo klasický objednávkový systém, takže pak budu moci přinést podrobnější recenzi.
Jak to vypadalo na tiskové konferenci?
Po skončení hlavní části programu bylo pro účastníky prezentace připraveno několik ukázkových přístrojů k vyzkoušení. Bylo potřeba vystát poměrně dlouhou frontu, nicméně na rozdíl od loňska, kdy jsem dvojku skoro nedostal do ruky, jsem si letos s trojkou mohl pohrát i několik minut – na klidné focení to ovšem nebylo, tak prosím omluvte zhoršenou kvalitu snímků. Od smartphonu požaduji zejména dobrou ovladatelnost jednou rukou a jsem tedy zatížený spíše na menší přístroje. Tradiční marketingový slogan, který by se dal volně přeložit jako „malej, ale šikovnej“ a který Xiaomi razilo u předchozích dvou generací, vzal letos za své a já z toho měl docela obavu, zejména pak z šířky přístroje, která činí 73,6 mm. Pro srovnání: Galaxy S4 má při stejné velikosti displeje šířku 69,8 mm, Xiaomi 2S pak s 4,3″ displejem pouhých 62 mm.
Tak široký je telefon kvůli zakulaceným okrajům po obou stranách, ty však v kombinaci s nízkou tloušťkou zajišťují, že skvěle padne do ruky a pohodlně se drží – ta šířka pak není vůbec tolik znát. Celou plochu displeje člověk palcem jedné ruky neobsáhne, stejně tak jím nedosáhne zároveň na tlačítka a notifikační lištu, nicméně krátké vyzkoušení na mne zanechalo dojem, že bych si snad dokázal zvyknout. Nejspíš si jej tedy pořídím a budu tajně doufat v uvedení modelu s přídomkem mini, který by si při menších rozměrech zachoval i všechny ostatní parametry, snad krom rozlišení displeje, protože na menší úhlopříčce stačilo klidně i „pouhé“ HD. Velký displej má samozřejmě své nesporné výhody při prohlížení webu, sledování videa apod.
Na pohled telefon působí velmi dobře a díky unibody konstrukci můžeme dát sbohem povrzávání zadního krytu, kterým některé kusy předchozí generace trpěly. Rozhodně by mu slušely ušlechtilejší materiály, než je plast, pak by působil přímo luxusním dojmem. Vzhledem k ceně však zrovna tohle nemůžeme mít výrobci za zlé. Zajímavě působí i technologie Immersion, která zajišťuje vibrační odezvu při stisku některých ovládacích prvků na dotykovém displeji. Uplatnění bych viděl především ve hrách a jsem také zvědavý, jak Xiaomi tuto technologii integrovalo do svého upraveného prostředí – na důkladné vyzkoušení obojího bylo bohužel málo času.
MIUI nabízí maximální přizpůsobitelnost (nejen) zamykací obrazovky. Tohle tématko s Iron Manem je nové a rozumí si s technologií Immersion. Zaujalo mě natolik, že jsem si ho stáhnul i do svého Xiaomi 2, přestože si běžně s podobnými věcmi nehraju. Nejspíš se brzo omrzí, ale ta animace oblékání a vysvlékání robo-obleku Mk42 zatím u lidí vyvolává patřičný wow effect :)
Prostředí telefonu je staré známé MIUI ve verzi 5 obohacené v souvislosti s novým hardware o pár nových prvků – kdo jej používal na jiném telefonu, bude okamžitě jako doma. U Xiaomi druhé generace se MIUI vyznačovalo vysokou odladěností (snad jen kromě občasného přehřívání, za které ovšem často nesou vinu konkrétní aplikace třetích stran), ani po několikaměsíčním používání jsem si nikdy nevšiml, že by systém tzv. „lagoval“, což bývá častá stížnost u nadstaveb jiných výrobců, např. TouchWizu od Samsungu. U nové vlajkové lodi jsem nic podobného také nezaregistroval, ale přístroj jsem měl v ruce příliš krátce na to, aby to bylo možno zodpovědně posoudit. Snad budou ve Xiaomi i nadále věnovat optimalizaci systému stejnou péči jako doposud.
Různobarevné obaly a nedávno uvedená sluchátka. K telefonům Xiaomi byla vždy na výběr spousta příslušenství a u letošní vlajkové lodi tomu určitě nebude jinak.
I přes svou velikost padne skvěle do ruky, zejména díky zakulaceným bokům. Vrchní strana přístroje ukrývá šuplíček na SIM kartu (standardní miniSIM).
Porovnání s Xiaomi 2: Nová vlajková loď zhubla, ale jinak narostla ve všech směrech
Flipové pouzdro, které může sloužit zároveň jako stojánek (využití najde při přehrávání filmů)
Zpočátku bude telefon dostupný v černé a stříbrné, časem přibydou i další barevné varianty
Výše jsem naznačil, že na letošní tiskové konferenci měli být představeny dva produkty. Nový smartphone odhadovali všichni, ale o tom druhém kolovalo několik spekulací – byly zde zaručené informace o tabletu Purple Rice, spekulovalo se o herní konzoli, chytré televizi či dokonce notebooku. Lei Jun prohlásil, že je otevřen všem nápadům a do budoucna by si všechna tato zařízení pod značkou Xiaomi dokázal představit, nicméně portfolio produktů je třeba rozšiřovat postupně, aby jejich vývoji mohla být věnována maximální péče. Pro tento rok to „vyhrála“ chytrá televize.
Na závěr přišla chytrá televize…
Těmto zařízením se SmartMania typicky nevěnuje (přestože chytrá televize slovo Smart v názvu obsahuje) a navíc je toto zařízení šito na míru hlavně čínským uživatelům, proto jen stručně. Jedná se o plochou televizi s úhlopříčkou 47 palců, přičemž hlavní součást, tj. displej dodají Samsung a LG. Se speciálními brýlemi lze použít i 3D zobrazení. Kolem displeje jsou krom spodní strany pouze 8,6 mm okraje, zobrazovací plocha tak působí opticky větší. Co se vzhledu týče, tak v obýváku při návštěvách ostudu rozhodně neudělá.
Uvnitř najdeme podobné vnitřnosti jako v telefonu Xiaomi 2, tedy čtyřjádrový procesor Snapdragon S4 od Qualcommu a 2 GB RAM. Operačním systémem je Android s prostředím MIUI upraveným pro velkou obrazovku. Televizi lze ovládat speciálním dálkovým ovladačem nebo skrze aplikaci v mobilu. Jsou-li televize i mobil připojeny na stejné WiFi síti, pak si lze fotky či videa v mobilu jednoduše prohlížet na velké obrazovce (totéž by mělo být možné u multimédií v počítači na stejné WiFi), příp. hrát hry.
Kromě sledování klasických TV kanálů, které lze různě třídit, ukládat do oblíbených apod., se lze připojit také na služby se streamovaným obsahem. Cena byla stanovena na pěkných 2 999 RMB (9 600 Kč bez DPH) a do prodeje jde taktéž v říjnu.