Nacházíte se zde: Elektro › Aktuality, tipy a rady › Recenze UMIDIGI ONE a A3: nová značka, lidová cena
Recenze UMIDIGI ONE a A3: nová značka, lidová cena
UMIDIGI je poměrně mladá čínská značka nastupující na český trh a stejně jako její předchůdci i ona slibuje mnoho muziky za málo peněz. Je tomu skutečně tak? Na poměr ceny a výkonu klade čínský výrobce velký důraz, slušnou výbavu navíc nabízí zabalenou v atraktivním designu. Jsou novinky UMIDIGI ONE A3 skutečně tak dobré, aby si získaly české fanoušky? Tomu se podíváme na zoubek v naší recenzi.
Výbava: DUAL SIM i svižný běh telefonu potěší
Co od smartphonů UMIDIGI očekávat? Tuto otázku jsme si kladli už při samotném vybalování první z novinek – UMIDIGI ONE. A musíme uznat – hardwarově si s ohledem na cenu nevede vůbec špatně. UMIDIGI ONE se řadí do nižší střední třídy a co se týká výbavy předčí i svého sourozence – UMIDIGI A3. Osmijádrový procesor Mediatek MT6763 Helio P23 a 4GB operační paměť RAM se starají o plynulý a svižný běh telefonu.
Pro ukládání dat je k dispozici uživatelská paměť o kapacitě 32 GB, tuto velikost můžete rozšířit prostřednictvím microSD karty. UMIDIGI ONE se může pochlubit i moderním USB-C konektorem, u obou modelů nám výrobce udělal radost přidáním 3,5mm Jacku. K tomu do vínku dostaly oba telefony také FM rádio a podporu 2 SIM karet.
A jak si ve výbavě vede druhý z testovaných telefonů? UMIDIGI A3 se cenou i výbavou řadí do nižší třídy. Běží pod taktovkou čtyřjádrového procesoru Mediatek MT6739 a 2GB operační paměti RAM. Uživatelská paměť nabízí v základu 16 GB, pomocí microSD karty však můžete kapacitu telefonu zvýšit až o 256 GB. V tomto případě je slot samostatný, můžete tak používat obě SIM karty i SD kartu současně, což je rozhodně plus.
Design: ve jménu oblíbeného lesku a skla
Že se výrobce u UMIDIGI ONE inspiroval konkurenčními modely je zjevné na první pohled. Není to nikterak na škodu, naopak tím, že vsadil na oblíbenou kombinaci skleněného těla s lesklým kovovým rámečkem získáte stylový moderní telefon i v této nízké cenové kategorii. Pro nás zákazníky tedy rozhodně výhoda, jelikož v ceně pod 5 000 Kč není výběr mezi telefony s tak atraktivním designem zrovna příliš velký. Samozřejmě, klasická nevýhoda skla v podobě ulpívání otisků se tak nevyhnula ani tomuto telefonu.
Na zádech telefonu UMIDIGI ONE je umístěn duální snímač fotoaparátu spolu s přisvětlovací diodou. Přední stranu zdobí displej lemovaný úzkým rámem a jak už se stalo tradicí roku 2018, nechybí ani notch. Co je poměrně neobvyklé a setkat se s tím můžete jen u pár telefonů – čtečka otisků prstů se nachází na pravé hraně. Hned nad ní najdete ovládání hlasitosti. USB-C konektor je pak opět na svém místě, na spodní hraně.
Jak už bylo řečeno, designově je UMIDIGI ONE skutečně velmi povedeným kouskem. Troufáme si říct, že vypadá nejlépe ze všech modelů ze stáje UMIDIGI, které jsou aktulně k dostání na českém trhu. Dobrý dojem podtrhnuje i fakt, že velmi dobře padne do ruky.
Druhý z testovaných telefonů – UMIDIGI A3 – naopak svým vzhledem připomíná klasický rámečkový smartphone. Z bočních stran je orámování sice relativně úzké, z horní a spodní strany je však rám už docela široký. Telefon je menší, se zaoblenými rohy, díky čemuž se dobře drží. Na druhou stranu je ale těžší, vzhledem k menší velikosti byla pro nás větší hmotnost nemilým překvapením. 186 g už v ruce zkrátka bylo znát.
Záda opět patří čočce duálního fotoaparátu, přisvětlovací diodě a tentokrát už i tradičně čtečce otisků prstů. Na pravé hraně nahmatáte ovládání hlasitosti stejně jako zapínání/vypínání přístroje. Sluchátkový Jack a microUSB konektor najdete na spodní hraně.
Displej: IPS panely v hlavní roli
Nejen design, ale i displej dělá smartphonu UMIDIGI ONE čest. IPS obrazovka o velikosti 5,9“, rozlišení 1520 x 720 a poměr stran 19:9 jsou hodnoty, za které se rozhodně nemusí stydět. Čitelnost je velmi dobrá, jemnost dostačující a spokojeni jsme byli také s podáním barev. Co se týká displeje a jeho kvalit, UMIDIGI ONE zdatně sekunduje i dražším kouskům.
Menší UMIDIGI A3 má ve výbavě úhlopříčku 5,5“ a rozlišení displeje 1440 x 720 čili HD+. Parametry tak zcela odpovídají klasickému telefonu nižší třídy. Co však chválíme, je použití IPS panelu namísto levnějšího TN. I přesto se však svému sourozenci „ONE“ nemůže rovnat. Podání barev není tak živé a také jas obrazovky nám připadal nižší.
Fotoaparát: nadprůměr s omezenými možnostmi
Oba telefony disponují duálním hlavním fotoaparátem s rozlišením 12+5 Mpx. Díky druhému snímači si můžete krásně pohrát i s hloubkou ostrosti. Rozdíl se objevuje v případě přední selfie kamery, zatímco UMIDIGI ONE pracuje s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.0, UMIDIGI A3 pracuje v rozlišení 8 Mpx.
Kvalita snímků je velice slušná, bez obav se s nimi můžete chlubit. Především za dobrého světla jsou fotky opravdu vydařené. Vyšší šum a slabší kvalita pak přichází se zhoršující se viditelností, to je však u mobilních fotoaparátů standardem. Celkově můžeme říci, že ve své třídě se řadí fotografické schopnosti obou telefonů k nadprůměru.
Méně spokojeni jsme však byli se samotnou aplikací fotoaparátu. Ta toho totiž příliš mnoho neumí, na náš vkus je i poměrně pomalá. Kromě HDR, nastavení filtrů či funkce rozpoznání obličeje zkrátka nic moc navíc neočekávejte.
Ukázky snímků z UMIDIGI ONE (napravo snímky s použitím HDR)
Ukázka snímků z UMIDIGI A3
Software: přehledný, intuitivní, avšak hůře odladěný
Oba telefony v sobě ukrývají operační systém Android 8.1, doplněný o nástavbu výrobce. Ta je přehledná a intuitivní, takže se v uživatelském prostředí rychle zorientujete stejně jako my. Jednotlivé položky jsou umístěny logicky, a přestože jsme s UMIDIGI pracovali poprvé, nestalo se nám, že bychom některou nemohli najít. Škoda jen, že část menu zůstala nepřeložená do češtiny, musíte se tak spokojit s angličtinou. Nastěstí se tento drobný prohřešek vůči českému trhu týká vesměs jen méně používaných nabídek.
Co nás však zamrzelo více, je nedostatečná odladěnost celého systému. Stávalo se, že telefony nereagovali tak svižně, jak bychom očekávali a nejvíce jsme to pocítili u zmíněné fotoaplikace. U ní jsou reakce někdy opravdu hodně zpomalené. Tato (ne)odladěnost systému a s ní související občasné záseky škodí možná až zbytečně. Jinak mají totiž oba telefony poměrně dobře našlápnuto.
Výdrž: spolehlivý parťák až na 2 dny
Výdrž telefonů je velice podobná. Kapacita baterie UMIDIGI ONE disponuje hodnotou 3 550 mAh, A3 pak pracuje s kapacitou 3 300 mAh. Tento „menší“ model má však zároveň displej s nižším rozlišením a tedy i nižší spotřebou. V praxi to znamená jediné – oba telefony nemají problém vydržet bez šťávy až 2 dny. Samozřejmě je můžete vybít rychleji, při běžném používání však standardně sáhnete po nabíječce až druhý den večer.
Zabezpečení: skener obličeje doputoval i do nejnižší třídy
Zatímco PIN, gesto a čtečka otisků prstů patří dnes už k běžné výbavě všech telefonů, skener obličeje byl doposud doménou spíše střední a vyšší třídy. UMIDIGI však přichází i s touto vymožeností. Je ale potřeba počítat s faktem, že se stále jedná o levnější telefony a na něčem se zkrátka šetřit muselo. Snímač obličeje tedy má u obou telefonů své rezervy, není tak propracovaný jako u top mobilů. Problém se může objevit například v protisvětle či přítmí, za dobrých světelných podmínek je však na odemčení telefonu obličejem spolehnutí.
Jak už jsme zmínili na začátku, nově je čtečka otisků prstů u modelu ONE instalována do pravé hrany přístroje, UMIDIGI A3 zůstal u tradičního umístění na zádech. Obě čtečky fungují bez problémů, i když by mohly být poněkud rychlejší.
Závěr
Jaké jsou tedy celkové dojmy z nově nastupující značky UMIDIGI? Uznáváme, že svoji kariéru odstartovala velmi sympaticky. Zejména UMIDIGI ONE odvádí za příznivou cenu velice slušný výkon. Atraktivní a moderní design, kvalitní displej i výbava bez problému uspokojí uživatele, kteří se neřadí mezi příliš náročné. I když telefon ne vždy běžel tak rychle, jak bychom si přáli, přesto se v ceně pod 4 500 Kč jedná o zajímavou koupi.
UMIDIGI A3 pak zcela určitě cílí na zákazníky, kteří nechtějí za smartphone mnoho utrácet, a tak od něj ani příliš neočekávají. Výbava tohoto telefonu odpovídá ceně, která zde hraje výraznou roli.
Telefony UMIDIGI sice na našem trhu prozatím revoluci nespustí, ve své cenové kategorii se však zabydlí jistě velmi rychle.
Přehled nejdůležitějších parametrů UMIDIGI ONE
Displej 5,9" IPS HD+ (1520 x 720) Procesor Osmijádrový Mediatek MT6763 Helio P23 64bit (4x 2,0 GHz + 4x 1,5 GHz) Operační paměť 4 GB RAM Uživatelská paměť 32 GB (+microSD karta až 256 GB) Fotoaparát zadní duální 12+5 Mpx f/2.0; přední 16 Mpx f/2.0 Baterie 3550 mAh Technologie Wi-Fi, 4G/LTE, GPS, GLONASS, DUAL SIM, FM rádio, Bluetooth 4.1, USB-C, 3,5mm Jack, čtečka otisků prstů, snímač obličeje Operační systém Google Android 8.1 Oreo Rozměry a hmotnost 148,4 × 71,4 × 8,3 mm, 180 g
Stylový smartphone UMIDIGI ONE koupíte zde.
Přehled nejdůležitějších parametrů UMIDIGI A3
Displej 5,5" IPS HD+ (1440 x 720) Procesor Čtyřjádrový Mediatek MT6739 (4x 1,5 GHz) Operační paměť 2 GB RAM Uživatelská paměť 16 GB (+microSD karta až 256 GB) Fotoaparát zadní duální 12+5 Mpx f/2.0; přední 8 Mpx f/2.0 Baterie 3300 mAh Technologie Wi-Fi, 4G/LTE, GPS, GLONASS, DUAL SIM, FM rádio, Bluetooth 4.1, microUSB, 3,5mm Jack, čtečka otisků prstů, snímač obličeje Operační systém Google Android 8.1 Oreo Rozměry a hmotnost 147,2 × 70,2 × 8,5 mm, 186 g
UMIDIGI A3 koupíte na této stránce.