Dnes trochu netradičně odbočíme od novinek ze světa audio & video a podíváme se podrobně na nejnovější vlajkovou loď značky Apple - mobilní telefon iPhone 7. S produkty této kalifornské značky pracujeme již několik let, tento model nás však zaujal natolik, že si zaslouží recenzi i na našich stránkách. Předmětem testu je model ve zlaté variantě s kapacitou 128GB. Součástí recenze je nekomprimovaná galerie a několik videí ve 4K.
Zpracování
Přední stranu telefonu nerozeznáte od předešlých modelů 6 a 6S. Zadní strana se již o něco liší - zvětšila se čočka fotoaparátu a hlavně zmizely design narušující bílé plastové pruhy (sloužící pro anténu). Ty se nyní nachází šikovně po obvodu vrchní a spodní části telefonu. Vytknout můžeme jedině stále vystupující čočku fotoaparátu - pokud položíte mobil na stůl, bude se viklat. Na druhou stranu, pravděpodobně budete nosit telefon v obalu, a tím se tento nedostatek "vytratí". Další menší změnou je prostor mezi tlačítky hlasitosti na boční straně iPhonu - již zde nenajdeme hlubší mezeru (viz. fotogalerie). Vrchní strana telefonu zůstala beze změn (najdete zde jen prázdnou plochu). U spodní části zmizel sluchátkový vstup pro Jack 3,5 mm a byl nahrazen druhým reproduktorem.
Novinka má stejné rozměry jako iPhone 6S - výška 138 mm, šířka 67mm a je tenký 7,1 mm. Hmotnost (138g) má o 5g menší než jeho předchůdce. Iphone 7 působí opět luxusním dojmem, díky drobným změnám designu zadní strany se nám líbí zase o něco víc než předchůdce.
Provedení
Iphone 7 můžete pořídit v následujících variantách. Verze Jet Black je nejžádanější (i přes fakt, že ho snadno poškrábe i bavlněné tričko), a na trhu velmi těžko sehnatelná. Větší Iphone 7 Plus s duálním fotoaparátem je v tuzemsku naopak zatím nesehnatelný. Apple konečně vypustil základní model s 16GB uložištěm a začíná s 32GB. Zajímavostí je, že "prémiový" iPhone 7 Jet Black seženete až od verze se 128GB.
Modely: iPhone 7 (4.7"), iPhone 7 Plus (5.5")
Barevné varianty: Black (černá), Gold (zlatá), Jet Black (černá lesklá), Rose Gold (zlatá růžová), Silver (stříbrná),
Kapacita uložiště: 32GB, 128GB, 256GB
Procesor, grafika, RAM
Nový iPhone běží na operačním systému IOS 10. Systém má oproti IOS 9 několik novinek, tu hlavní poznáte v rychlosti. Kombinace tohoto operačního systému iPhonu 7 nejen sluší, ale telefon je až neuvěřitelně rychlý. Svižnost poznáte v uživatelském prostředí a hlavně při otevírání aplikací. Samozřejmě, největší podíl na tom má čtyřjádrový procesor 4× Twister (4,8 DMIPS/MHz) s A10 Fusion čipem. Při porovnávání v aplikaci GeekBench můžeme zjistit, že nový iPhone překonává v rychlosti všechny MacBooky od Applu a je na stejné úrovni jako Intel Core 7 pro stolní počítače. Další novinkou je 6ti jádrový grafický čip schopný zprovoznit i ty nejnáročnější hry bez lagů.
Iphone 7 překonává všechny současné mobilní telefony na trhu. V rychlosti je aktuálně nekompromisně na prvním místě. Jeho přímým konkurentem je Samsung Galaxy Note 7 (popř. Galaxy S7). V praxi to vypadá tak, že pokud otevřete graficky jednu z nejnáročnějších her Asphalt 8 na iPhonu 7 a na Galaxy Note 7, iPhone hru načte zhruba o 3 vteřiny rychleji. A to má Galaxy Note dvojnásobný počet paměti RAM než iPhone. Tomu tedy stačí "pouhé" 2GB RAM na to, aby rozchodil nejlépe optimalizovaný operační systém pro mobilní telefony.
Display
Podle DisplayMate má iPhone 7 kontrast a intenzitu obrazu vizuálně neodlišitelnou od dokonalosti. Přesnost barev je prý nejlepší, kterou společnost testovala. Telefon má o 26% širší DCI-P3 barevnou stupnici, se kterou pracují např. 4K televize. Navíc, oproti iPhonu 6s je display vlajkové lodě o 7 % méně energeticky náročný. Naměřená hodnota jasu (při nejvyšší intenzitě) se pyšní hodnotou 602 cd/m2, což je nejvyšší hodnota, která byla u LCD displeje naměřena. Dále DisplayMate vychvaluje kontrast, odrazivost i pozorovací úhly. Vše můžeme potvrdit. Display věrně podává barvy, nemá problém na přímém slunci a pozorovací úhly nemají žádný barevný posun. Černá barva je srovnatelná s OLED technologií. Jednoduše, iPhone 7 má nejlepší LCD ze všech mobilů na trhu.
Obsah balení
Obsah balení je podobný jak jej známe z minulých let: USB kabel pro připojení k PC a nabíjení, adaptér, nově redukce konektoru nabíjení (lightning) na Jack 3,5mmm a špuntová sluchátka.
Tlačítko Home Button
Apple změnil 8 let trvající prvek iPhonů. Domovské tlačítko již není fyzické - nedá se zmáčknout. Po jeho "zmáčknutí" se nově ozve jen vibrace - heptická odezva, která simuluje pocit ze zmáčknutí fyzického tlačítka. Tuto "vibraci" lze nastavit ve třech intenzitách. Musíme se přiznat, že toto je jediná novinka, kvůli které jsme vážně uvažovali, že si iPhone 7 nejspíš nepořídíme. Za těch několik let už si uživatel zkrátka těžko bude zvykat na takovou radikální změnu. Můžeme říct, že simulace je však velmi věrohodná a pocit ze zažitého "zmáčknutí" tlačítka zde stále je. Zvykli jsme si na ni zhruba po hodině používání a zalíbila se nám. To je však subjektivní názor, doporučujeme si tedy telefon před koupí vyzkoušet.
Co však na novém Home Buttonu můžeme pochválit je jeho technická stránka. Pokud si vzpomínáte na pomalou odezvu čtečky otisků prstů u iPhone 5S nebo 6, zapomeňte na ni. Telefon se otevře po přiložení prstu okamžitě. Neexistuje zkrátka nejspíš nic, v čem by byl nový iPhone pomalý. Občas se sice stane, že prst přiložíte "mimo" plochu tlačítka a telefon na první pokus neotevřete ale stalo se nám to jen jednou během třídenního používání. Již nenastane situace, že byste měli prst položený správně a čtečka otisk špatně přečetla (jako např. u iPhone 6). V nastavení můžete přidat 5 otisků, které telefon odemknou.
Uživatelské prostředí
V iPhonu 7 je nainstalovaný IOS 10, který patří mezi nejlepší operační systémy pro mobilní telefony. Hlavní důvod je ten, že jeho chod nespotřebuje obrovské množství paměti RAM jako Android. Je to logické, Android je vyvíjen pro několik stovek telefonů různých značek, technické výbavy apod. Iphone vydává jen jeden telefon za rok a jeho optimalizace s operačním systémem je tedy propracovanější. Sice zakazuje aplikace třetích stran výrazněji zasahující do designových a technických parametrů systému ale to je problémem jen pro minimální počet uživatelů, kteří si telefon potom přizpůsobují např. Jailbreakem (ukázku toho, jak může Jailbreak zdokonalit design zamykací obrazovky můžete vidět zde). Pokud se bavíme o spolehlivosti, uživatelsky příznivém a rychlém prostředí, je IOS na prvním místě.
Změnu oproti IOS 9 poznáte již na zamknuté obrazovce. Zmizela dlouhodobá funkce "odemkněte přejetím". Pokud nyní po displaji přejedete zleva doprava otevře se automaticky fotoaparát (přejetím zprava doleva se otevře informační panel s upravitelnými widgety. Pro odemknutí telefonu nyní stačí "stisknout" hlavní tlačítko (Home Button). Vše funguje rychle a je to jen o zvyku. Další novinkou je funkce "probudit zvednutím" ("raise to wake"). Pokud mobil zvednete ze stolu směrem nahoru (zhruba ke svým očím), automaticky bez jediného zmáčknutí tlačítka se do 2 vteřin rozsvítí display se zamknutou obrazovkou.
Změny se dočkala i domovská obrazovka - přejetím doprava se dostanete na novou kartu s upravitelnými widgety, ta se nacházela dříve v notifikačním centru (při přejetí prstem z vrchního kraje displaje dolů). Zde již zbylo místo jen na oznámení aplikací. Designových i funkčních změn se dočkal ovládací panel (při přejetí prstem ze spodního kraje displeje nahoru). Je nyní více barevnější a pložky v něm jsou více zaoblenější. Navíc funguje i jako přepínač mezi hudebním "widgetem" a klasickým panelem s ovládacími prvky (svítilna, Wi-Fi, Bluetooth, režim nerušit a zámek displaje).
Další úpravy jsou jen drobné, ale o to víc potěšující. Např. pokud u tlačítka svítilny využijeme funkci 3D touch, můžeme si teď vybrat mezi třemi intenzitami svícení. Nově můžete mazat většinu předinstalovaných aplikací (kalkulačka, počasí, kompas, diktafon...). V aplikaci Fotky dále přibyla záložka Vzpomínky pro vkládání vlastních alb, zlepšila se funkce 3D touch a byly vylepšeny aplikace iMessage a Apple music. Hlavní výhodou nového IOS je však stabilita. Podle zahraničních diskuzí se jedná o nejstabilnější systém, který Apple kdy vydal. Což můžeme potvrdit. Během třídenního používání jsme nezaznamenali jediný lag.
Designové srovnání iPhone 7 s iPhone 6
Na obrázcích můžete vidět porovnání starého a nejnovějšího modelu. Iphone 7 je ve zlaté barvě, iPhone 6 ve stříbrné.
Absence Jack 3,5mm a kvalita zvuku
Jack 3,5mm byl nahrazen druhým reproduktorem (telefon tak hraje konečně stereofonně). Právě absence 3,5 mm Jacku může mnoho lidí odradit od koupi telefonu. Na sociálních sítích díky tomu iPhone 7 čelí útokům ze stran uživatelů i antireklam v podobě různých zesměšňování (hlavně od konkurence). Za nás můžeme říct, že není proč. V balení obdržíte redukci konektoru lightning na Jack a sluchátka tedy můžete zapojit pomocí ní. Přes tuto redukci jsme poslouchali několik skladeb ve formátu ALAC (Apple Lossless) se sluchátky Sennheiser HD 598 a rozdíl v kvalitě zvuku s iPhonem 6 jsme nenašli. Nenechte se mýlit, určitě se nejedná o zvuk srovnatelný se sluchátkovými předzesilovači. Na to, že hudba jde z telefonu, je zvuk ucházející a naprosté většině uživatelů bude stačit. Tvrzení, že iPhone 7 hraje s redukcí hůř než jeho předchůdci bez redukce je tedy uměle vyvolané - rozdíl běžný uživatel nepozná.
Další možností je použít bezdrátové sluchátka a poslouchat hudbu přes Bluetooth. Telefon má nově implementovaný Bluetooth modul ve verzi 4.2. V balení najdete bezdrátové špunty, ty jsou však s kvalitou zvuku někde jinde než kvalitní sluchátka náhlavní. Zde ani nemá cenu pouštět formát ALAC. Rozdíl s MP3 v tomto případě budete těžko poznávat. Navíc nesedí do každého ucha a můžou vypadávat. My iPhone 7 testovali s bezdrátovými sluchátky Sennheiser RS 195 a můžeme říct, že hrají o něco málo lépe než drátové HD 598. Stejně tomu tak je i u iPhonu 6 a 6S. Dalším typem bezdrátových sluchátek, které můžete připojit jsou ta, které hrají přes Bluetooth. Absence Jacku (i do budoucna) bude lidi časem nutit přejít právě na tento typ sluchátek. Můžeme doporučit Sennheiser Momentum, která jsou (nejen podle nás, ale i diskuzích na internetu) co se týče kvality zvuku tím nejlepším, co můžete přes Bluetooth poslouchat. Druhou alternativou může být Sennheiser MM 550-X. Pokud chcete bezdrátově přes Bluetooth poslouchat na iPhonu 7 bezstrátové kvalitní skladby ve formátu FLAC (resp. ALAC), na trhu nenajdete lepší sluchátka. Sennheiser si zkrátka (mimo jiné) s mobilními telefony rozumí, a tuto volbu doporučujeme rozhodně víc než Applem propagované Beats. Zde se hraje spíše na design než na kvalitu zvuku. Pravda je taková, že nejdražší sluchátka této značky totiž hrají hůře než sluchátka střední třídy Sennheiser.
"Pokud chcete bezdrátově přes Bluetooth poslouchat na iPhonu 7 bezstrátové kvalitní skladby ve formátu FLAC (resp. ALAC), na trhu nenajdete lepší sluchátka než Sennheiser Momentum a Sennheiser MM 550-X)"
Kde však rozdíl poznají všichni je kvalita reproduktorů. Jak jsme již psali, Jack byl nahrazen dalším reproduktorem a telefon tak hraje konečně ve stereu. Kvalita je tedy více než dvojnásobná oproti předchozím modelům, rozdíl poznáte i na basech (konečně zde totiž nějaké jdou slyšet - alespoň v náznacích). I přesto je kvalita stereoreproduktorů na mobilní telefon jen lehce nadprůměrná, na trhu najdeme telefony hrající daleko lépe, např. Sony Z5 Premium.
Voděodolnost
Apple byl v této vlastnosti předbíhán již několik let Sony a Samsungem, konečně se dostalo i na jeho iPhone. Telefon dostal certifikaci IP67. To znamená, že je chráněn proti nejmenším prachovým částicím a hlavně vodě. Konkrétně by měl telefon vydržet ponoření do 1 metru po dobu 30 minut. Ze zkušeností uživatelů na internetu, kteří iPhone podrobují různým (většinou destruktivním) testům, iPhone 7 neoficiálně vydrží i víc. 10ti metrovou hloubku už však nezvládne. Apple ovšem neposkytuje záruku na "utopený" telefon. Logicky se tak chrání proti tomu, když by uživatel ponořil telefon hlouběji nebo déle do vody - nešlo by to zpětně dokázat.
U nás ve studiu nedůvěřujeme nejslabšímu místu telefonu - krytce na SIMkartu (viz. fotka níže). Je okolo ní asi jen 1mm těsnění. Pokud jej voda překoná, nateče okamžitě do vnitřností telefonu. Telefon je zkrátka voděodolný, nikoli vodotěsný, a proto se s ním rozhodně nedoporučujeme koupat nebo ho vystavovat záměrně zhoršeným podmínkám. Certifikát IP67 berte spíše jako takovou pojistku. Na druhou stranu, koupání v bazéně s ním může lákat, zvlášť když s ním můžete natáčet podvodní FullHD nebo 4K videa.
"Telefon je zkrátka voděodolný, nikoli vodotěsný"
Fotoaparát a videorekordér
Není třeba chodit dlouho okolo horké kaše, iPhone 7 (spolu s větší verzí iPhonu 7 Plus, Samsung Galaxy s 7 a Note) je nejlepší telefon současnosti na pořizování videa a fotografií. O třídu lépe na tom je zmiňovaný iPhone 7 plus, který má duální fotoaparát a s novým Firmwarem (10.0.2) mu byla přidána i jedna funkce ze zrcadlovek. Iphone 7 Plus je však aktuálně nedostupný pro český trh a dočkáme se ho pravděpodobně až na přelomu října a listopadu.
Vraťme se ale zpátky k recenzovanému modelu - iPhone 7. Fotoaparát obsahuje12 megapixelový 28mm senzor se 4 diodovým True Tone Flash. Blesk je dvakrát silnější a o třetinu úspornější než u Iphone 6S, což pomáhá focení v noci. Čočka nabízí konečně optickou stabilizaci obrazu (to platí i pro přední fotoaparát!) a o polovinu větší citlivost na světlo (technologie Six-elements lens). Při focení můžete využít i dvojnásobný optický zoom a 10x digitální zoom. Pokud budete pořizovat panoramatické fotografie, iPhone vyfotí jednu velikou 63mpx fotografii. Velké změny se dočkal i přední fotoaparát. Nově nabízí možnost focení v 7mpx (iPhone 6S uměl 5mpx), což jistě ocení příznivci pořizování selfie - kvalita předního fotoaparátu je skoro stejná jako u zadního fotoaparátu 2 roky starého iPhonu 6. Konkurence je na tom ale ještě dál, rekordmanem je Sony Xperia XA Ultra s 16mpx na předním fotoaparátu (a 21mpx na zadním).
"Nově nabízí přední fotoaparát možnost focení v 7mpx, což jistě ocení příznivci pořizování selfie"
Zadní kamera zvládne natáčet video ve 4K s 30 fps, 1080p (Full HD) s 60 nebo 30 fps 720p (HD Ready) s 30 fps. Na funkci natáčení videa ve zpomaleném režimu se od předchůdce nic nezměnilo, umí 1080p se 120 fps a 720p s 240 fps. Přední kamera umí stejně jako iPhone 6S natáčet 1080p (full HD), zde tedy nedošlo k žádné změně.
12mpx fotografie z hlavního fotoaparátu (nekomprimované)
7mpx fotografie (selfie) z předního fotoaparátu (nekomprimované)
Pořízené 4K video z iPhone 7 (40s)
Pořízené 4K video z iPhone 7 č. 2 (1min 35s)
Pořízené 4K video z iPhone 7 č. 3 (22s)
Výdrž baterie
Podle oficiálních vyjádření Applu by měl iPhone 7 vydržet o hodinu déle než iPhone 6. V praxi se toto "vylepšení" těžko prokazuje, iPhone má však výdrž slušnou. Pokud jej zapnete brzy ráno, budete na něm používat běžně webový prohlížeč, Wi-Fi, volání a zprávy, počítejte, že do dalšího rána bude mít ještě zhruba 30%. V zamknutém režimu telefon přes noc (9 hodin) ubral pouze 2% baterie. Při častém pořizování fotografií nebo dokonce 4K videa však na dlouhou výdrž zapomeňte, žádný zázrak se nekoná. Pro představu - během 2 hodin prohlížení videa na Youtube (včetně zvuku z reproduktorů) si iPhone vzal 50% baterie. Na jedno nabití tedy můžete sledovat 4 hodiny video.
Obaly, folie, kryty
Pokud iPhone 7 již vlastníte, může nastat situace, že v obchodech neseženete folii nebo tvrzené sklo chránící přední stranu telefonu. Jak jsme již psali, přední strana iPhonu 7 je stejná jako iPhone 6 & 6S. Můžete tedy použít dostupnější folie určené pro starší modely. Naopak je tomu u zadních krytů, bumperů nebo pouzder. Zadní strana je kvůli pozměněné velikosti a pozici čočky fotoaparátu jiná a kryt budete muset koupit nový.
Šumění telefonu a Bend aféra
Během používání jsme nezaznamenali často řešený problém předváděný na Youtube a diskuzích - šumění telefonu v zátěži. Jedná se tedy o záležitost několika vadných kusů. Co se týče často vzpomínaného ohýbání telefonu, ten je aktuálně (již od 6S) možné zlomit jen velmi těžko. Apple na aféru reagoval ztužením a posílením hliníku již u 6S. Dle zahraničních testů, kde uživatelé zkouší odolnost telefonů na hydraulických lisech, je na tom nový iPhone ještě lépe. Samozřejmě, pokud budete chtít, zlomit/ohnout se dá každý telefon (snad jen kromě nezničitelné Nokie 3310).
"Pokud budete chtít, zlomit se dá každý telefon (snad jen kromě nezničitelné Nokie 3310)"
Safír na Home Buttonu a optice
Internetem kolují zvěsti, že sklíčko pokrývající Home Button není safírové. To bylo ovšem vyvráceno Applem (marketingovým ředitelem Philipem Schillerem) který na tweeteru potvrdil, že hlavní tlačítko a optiku fotoaparátu chrání syntetický krystal safíru. Podle testerů na Youtube jej však lze poškrábat předmětem s tvrdostí 6 na Mohsově stupnici. Safír by ale měl vydržet stupen tvrdosti 9. Pravděpodobně tak Apple použil hybridní materiál nebo je zde možnost, že povrch tlačítka a optiky je potažen antireflexní vrstvou snižující odlesky dopadajícího světla.
Na videu níže si můžete pustit velmi detajlní test pravosti safíru použitého Applem na sklíčko na fotoaparátu. Test byl proveden uživatelem "JerryRigEverything" a můžeme říct, že se jedná o nejzajímavější video tohoto typu, které se na Youtube tento rok objevilo.
VÝHODY NEVÝHODY + nejlepší display na trhu - chybí Jack 3,5mm + 7 mpx přední kamera - uzavřený operační systém + rychlý operační systém - cena + voděodolnost - chybí bezdrátové nabíjení + stereoreproduktory
+ kamera + - stejný design jako minule + procesor A10 + 6ti jádrový grafický procesor
Verdikt pphifi studia Stručně - iPhone 7 je podle nás jeden z nejlepších telefonů současnosti a konkurence to s ním nebude mít jednoduché (zvlášť potom Samsung s vybuchující baterií u jeho vlajkového modelu Note) . Přechod z iPhone 6 či starších modelů můžeme vřele doporučit. Pokud přecházíte z iPhone 6S, je třeba zvážit, zda Vám změny u novinky stojí za její vysokou cenu. 89%