Recenze Apple iPhone 14 – Víc než jen převlečený iPhone 13?

svěží vítr [recenze]

iPhone 14 Pro; zdroj: Dotekománie

Apple letos představil nový iPhone 14 Pro, který poprvé po pěti letech upouští od výřezu (notche). Přináší nám dynamický ostrov. Dočkali jsme se také po velmi dlouhé době navýšení počtu megapixelů u hlavního snímače, always on displeje nebo rychlejšího procesoru. Je to vlastně revoluce, nebo jen další evoluční model? A jaké jsou tyto novinky v každodenní praxi? Na to se dnes podíváme v recenzi.

Konstrukce

Nový iPhone 14 Pro vypadá po letech dominance výřezu v displeji trochu jinak. Právě pilulkový průstřel neboli dynamický ostrov, jak ho Apple pojmenovává, přináší tuto menší revoluci. Řekl bych, že je to ale jen revoluce u tohoto jablečného výrobce, konkurence s jiným systémem používá průstřely už nějaký ten pátek, a to ještě mnohem menší. Navíc tu s námi ostrůvek pravděpodobně bude ve stejné podobě ještě dlouho.

Změna se však týká pouze čelní strany, záda jsou vlastně úplně stejná jako vloni, a to mi přijde trochu škoda. Design zadního modulu fotoaparátu je tu s námi už čtvrtý model. Ale odhaduji, že tuto změnu si výrobce schovává na příští rok. Přeci nemůže najednou vyložit všechny karty na stůl.

Čeho si nelze nevšimnout, je velikosti celého modulu. Každý rok se zvětšuje a letos zase o něco více vystupuje ze samotného zařízení. Vystupuje už opravdu znatelně, a zatímco samotný telefon má tloušťku 7,9 mm, v oblasti fotoaparátu s objektivy je to tak ještě o polovinu více.

Konstrukce je nicméně velmi kvalitní a telefon na mě působí luxusním dojmem, luxusněji než základní iPhone 14. Tomu napomáhají také střídmější barevné varianty, mezi které patří také nová tmavě fialová. Ta ve skutečnosti vypadá opravdu dobře. My jsme nicméně testovali klasickou černou, která je letos konečně mnohem tmavší než poslední roky. Název vesmírně černá také nahradil vesmírně šedou, a je to jen dobře. Na našich fotkách telefon vypadá světleji, než jaký ve skutečnosti je.

Jelikož používám základní iPhone 13 s hmotností 174 gramů, tak mě zaujala na novém Pro modelu jeho vyšší hmotnost. Už loňské “Pročko” bylo těžší a letos výrobce přidal další dva gramy s celkovou hmotností 206 gramů. V kapse tak o novince budete vědět, ale zvyknete si.

Kvůli odstranění výřezu byl přepracován také telefonní reproduktor. Ten se nachází stejně jako vloni u úplného horního okraje. Nově se nicméně zvuk line z takové menší prohlubně, dírky, zatímco vloni zde byla jasně viditelná mřížka bez jakéhokoliv zapuštění. Letošní řešení vypadá sice vizuálně lépe, má ale jednu nevýhodu. V oné škvíře se zachytává nečistota z kapsy.

Dynamický ostrov

Pojďme se na chvilku zaměřit čistě na nový dynamický ostrov, a jak se v praxi používá. Prvně mě zaujalo, že je celkem rušivý. Oproti výřezu je při běžném používání rozhodně více vidět. Zabírá také více místa, celý horní řádek kolem něj je nyní o kousíček vyšší. Díky jeho velikosti na mě také samotný telefon působí menší než dřívější modely.

Není to však jen nějaký pasivní prvek, který vám bude jen překážet. Naopak Apple ho aktivně využívá k zobrazování mnoha aktivit, přičemž mnoho z nich můžete přes tento ostrov rovnou ovládat. Vypadá to v praxi velmi pěkně.

Výrobce si zvlášť vyhrál s animacemi, které jsou vskutku krásně plynulé. Líbí se mi i takový detail, že když zrovna ostrůvek nic nezobrazuje a vy na něm podržíte prst, on se stejně mírně na vteřinu zvětší, aby vám dal interakci, že jste na něj klepli.

Možná vás také napadá, zda funguje, i pokud se ho dotknete v místě, kde není displej. Z praxe musím potvrdit, že toto opravdu není problém a ostrov reaguje vždy a všude, kde se ho dotknete.

Asi nejčastěji jsem v ostrůvku viděl přehrávanou hudbu, přičemž při podržením prstu na ostrovu se vám zobrazí takový widget na její ovládání. Je to ale opravdu potřeba? Hudbu totiž můžete ovládat skrz ovládací centrum, které je stejně dobře dostupné. Výhodu v ostrovu vidím v tom, že máte neustále na očích album přehrávané skladby. Líbí se mi také třeba neustále zobrazování odpočtu času nebo navigačních povelů. Moc pěkně vypadá ostrov také při hovoru, na pravé straně vidíte grafické znázornění v reálném čase, a to jak hlasu na druhé straně (zeleně), tak i vašeho (oranžově).

Dokázal bych si představit, že z ostrova budou vyjíždět i běžné notifikace od aplikací, ty se totiž stále zobrazí stejně jako dříve. Jedině příchozí hovor ostrov plně využívá. Celkově tak slouží spíše pro zobrazení aktivit, které mají delší dobu trvání, nebo se týkají aktivace nějaké funkce, jako třeba tichý režim, zahájení nabíjení či připojení sluchátek AirPods.

V tmavém režimu systému ostrov nevidíte. Pokud je však aktivní a zobrazuje něco, je kolem něj jemné barevné zvýraznění, abyste ho nepřehlédli. Jelikož ostrov tvoří dva samostatné moduly, mezi kterými je mezera vyplněná displejem, ukazuje Apple v tomto prostoru indikátor aktivní kamery/mikrofonu. To je velmi chytré a pěkné řešení. Nic jiného v této mezeře neuvidíte.

Větší využití dynamic islandu ale ještě přijde, s iOS 16.1 k němu dostanou přístup i vývojáři třetích stran, a tak v něm v budoucnu uvidíte třeba, za jak dlouho vám přijede taxík. A možná že v budoucnu i samotný Apple rozšíří jeho využití.

Displej

Zobrazovací panel nabízí stále úhlopříčku 6,1 palce, přičemž se jedná o OLED panel s maximálním jasem 2000 nitů. Takto vysoký jas dnes nemá ani Samsung a viditelnost na slunci je vynikající. Stejně jako vloni u Pro modelu, i letos má tento displej adaptivní obnovovací frekvenci 120 Hz. Nově však může jít až na 1 Hz. Vcelku zajímavý je fakt, že rozlišení displeje není stejné jako u předchůdce, je o pár pixelů větší, máme tu 1179 x 2556 oproti 1170 x 2532.

Novinkou je funkce always on displej neboli stále aktivní displej. Tu nejen z Android světa známe už opravdu velmi dlouho, implementace Applu je ale přeci jen trochu jiná. Místo obyčejného zobrazení hodin a případně pár ikonek signalizující nové notifikace, výrobce zvolil strategii zobrazovat celou vaši tapetu, jen mírně utlumenou. V praxi tak máte pocit, že jste zapomněli zamknout váš telefon. Po pár dnech si však zvyknete a mně se tato implementace celkem líbí.

Jediný mínus vidím v tom, že spotřebovává dost baterie, a bylo by dobré mít třeba možnost v rámci always on zobrazovat čistě jen hodiny bez vaší tapety v rámci úspory baterie. To lze dnes, jen pokud si nastavíte černou tapetu.

Díky stále aktivnímu displeji je pak i samotné odemčení o něco rychlejší, kdykoliv na displeji totiž můžete rovnou provést gesto tažením pro odemknutí telefonu. Nemusíte tak klepat na displej pro probuzení, ani mačkat tlačítko.

Hardware

Pokrok v oblasti výkonu trochu zpomalil. Máme tu sice nový čip Apple A16 s pokročilejším 4nm výrobním procesem, ale výkon narostl zhruba o 10 procent podle populárního benchmarku Geekbench. To však ničemu nevadí, stále se jedná o nejvýkonnější procesor v mobilních telefonech.

Operační paměť nabízí 6 GB a v praxi to stále stačí na systém iOS. Naopak jsem byl překvapen, kolik aplikací zůstalo v paměti ve srovnání s iPhone 13/14 s 4 GB RAM. Základní úložiště nabízí kapacitu 128 GB a mít můžete až 1 TB. Při koupi nejnižší verze je pak nutné brát v potaz, že nelze nahrávat 4K ProRes video.

Mezi nové funkce patří také nouzové volání přes satelit, ta však bude dostupná zatím pouze v USA a Kanadě. Kdy a jestli vůbec někdy se tato novinka dostane do Česka, není známo.

Co už si užijete ale i u nás, je nová funkce detekce autonehody. V případě detekce nehody vám vás telefon má přivolat záchranku. Jak tato funkce funguje, jsme ale (naštěstí) nevyzkoušeli. Podle zkušeností ze zahraničí však má své mouchy, ale už pár životů zachránila.

Specifikace iPhone 14 Pro

displej: 6,1 palců, 19,5:9, rozlišení 1179 x 2556, OLED, 120 Hz, HDR10

procesor: Apple A16

RAM: 6 GB

úložiště 128/256/512/1024 GB

foťáky: zadní – 48 MPx, stabilizace senzoru, f/1.8 (4K@60FPS) 12 MPx, 120°, f/2.2 12 MPx teleobjektiv, ohnisko 77mm, f/2.8 LiDAR přední – 12 MPx

stereo, IP68

iOS 16

5G, LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth v5.3, NFC, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS

rozměry: 147,5 x 71,5 x 7,9 mm, 206 gramů

baterie: 3200 mAh + 20 W

Pro odemykání stále slouží FaceID, které letos konečně s iOS 16 funguje i v režimu na šířku. To se týká zpětně s novou aktualizací i loňské řady iPhone 13, nicméně je to skvělá zpráva a moc to chválím.

Naopak kritiku si Apple zaslouží za absenci USB-C. Stále tu tak máme vespod konektor Lightning, který je pouze standardu USB 2.0. Ve finále je tak pomalý pro přenos a třeba pro export RAW fotek nebo ProRes videa na Macbook je tak mnohem rychlejší využít bezdrátový AirDrop. Na Windows však musíte pomalu kabelem.

Baterie

Baterie mírně narostla na 3200 mAh, což je na iOS telefon solidní kapacita. Vloni jsem si u iPhone 13 Pro (recenze) velmi chválil výdrž baterie. Letos je moje zkušenost velmi závislá na funkci vždy aktivní displej (always on display). Pokud je zapnutá a budete nechávat telefon několik hodin denně jen tak ležet třeba na pracovním stole, výdrž baterie to výrazně zkrátí. Stále jsem vždy přežil jeden náročný den, ale už bez rezervy. Výdrž tak byla průměrná.

Pokud jsem však absolvoval den s telefonem primárně v kapse, vcelku logicky vám vždy aktivní displej tolik energie nesebere. V kapse totiž displej nesvítí. Ke konci testování jsem však tuto novou funkci zcela vypnul a výdrž byla hned mnohem lepší.

Nabíjení probíhá skrz starý pomalý Lightning konektor výkonem maximálně 20 W nebo bezdrátově s MagSafe výkonem 15 W. Adaptér do zásuvky v balení samozřejmě nehledejte.

Fotoaparát

Letos jsme se dočkali také celkem výrazného vylepšení v oblasti fotoaparátu. Modul na zádech sice na první pohled vypadá stejně, ale je mírně větší a především schovává nový větší hlavní snímač s rozlišením 48 MPx. Inovací prošel také ultra širokoúhlý snímač a nově potěší též autofokus u předního fotoaparátu, který tam nepochopitelně roky chyběl. Nová je také softwarová funkce akční mód, která vám vylepší stabilizaci videa třeba při běhu.

V praxi hlavní 48 MPx snímač fotí do rozlišení 12 MPx, jak už to u těchto senzorů s vysokým rozlišením bývá. Pokud chcete plné rozlišení, stačí přepnout na focení do formátu RAW. Výsledné snímky se řadí mezi to nejlepší na trhu. Snímky vynikají věrným barevným podáním a celkem nízkou úrovní šumu. HDR je skvělé, ale překvapivě ne tak dobré jako u Samsungu, porovnával jsem s Galaxy Z Fold4. Tento korejský telefon si v extrémních situacích poradil s protisvětlem o něco málo lépe.

Co mě na iPhone 14 Pro naopak velmi potěšilo, je přítomnost dvojnásobného přiblížení bez ztráty kvality. Není tu sice další teleobjektiv s tímto ohniskem 48 mm, ale využije se výřez ze 48 MPx senzoru, vznikne tak 12 MPx snímek. Přímo v rozhraní fotoaparátu máte tak nově možnost rychle přepínat mezi 0.5, 1x, 2x a 3x přiblížením, a to se hodí. Všechny tyto přiblížení můžete vidět výše.

Hlavní snímač

Vyzkoušel jsem také focení do formátu ProRAW a byl jsem nadšený. Snímky v plném 48MPx rozlišení mají opravdu mnoho detailů a dá se s nimi krásně dále pracovat. Několik fotek jsem také zpracoval v Lightroom Classic a vy se na ně můžete podívat níže:

Ultra širokoúhlý snímač

Ultra širokoúhlý snímač byl značně vylepšen, a když jsem v noci porovnával jeho kvalitu na iPhone 14 Pro vs základní iPhone 13, rozdíl byl opravdu velmi znatelný ve prospěch novinky. Kvalita se tak zlepšuje, což chválím.

Teleobjektiv

Teleobjektiv s trojnásobným přiblížením nebo ohniskem 77 mm fotí skvěle. Potěšilo mě, že i v noci nejsou výsledky vůbec špatné a lze použít noční režim.

Software

Operačním systémem je iOS 16, v době testování jsme telefon používali s iOS 16.0.2 a pak s 16.0.3. Je škoda, že první iterace hlavní verze iOS nejsou vždy úplně odladěné a občas narazíte na nějakou tu chybku v systému. Vše je ale naštěstí krásně plynulé, čemuž dopomáhá i již zmíněný 120 Hz displej.

Systém jako takový letos přinesl přepracovanou uzamčenou obrazovku, na které si nyní můžete dát i widgety. Trochu mě ale překvapilo, že umístění widgetů nemůže být úplně libovolné.

Zhodnocení

Nový iPhone 14 Pro přináší svěží vítr inovace mezi jablečné telefony. Apple se konečně po pěti letech zbavil výřezu, aby ho nahradil novým dynamickým ostrovem. Využití této díry v displeji pro zobrazení určitých informací se mi moc líbí. Těším se, jak ostrůvek využijí vývojáři, a doufám, že i samotný Apple jeho využití ještě vylepší. Výrobce z Cupertina letos inovoval více, než se zdá. Nový hlavní 48MPx fotoaparát fotí skvěle a chválím jeho využití pro dvojnásobné přiblížení. Osobně se mi také velmi zamlouvá nová, tmavší černá verze a netradiční always on displej, který ale více spotřebovává baterii.

Naopak kritiku si Apple jednoznačně zaslouží za přítomnost pomalého Lighting konektoru s USB 2.0. Nepotěší také vyšší hmotnost nebo výraznější meziroční zdražení v Česku. Cenovka začíná letos na 33,5 tisících, což není málo. Na druhou stranu top modely ostatních výrobců stojí podobné částky.

Celkově se podle mého názoru nový iPhone 14 Pro povedl. Některé novinky chtějí sice ještě trochu doladit, ale máme tu konečně něco nového. Pokud si navíc letos koupíte iPhone, designem čelní strany vám zůstane aktuální mnoho let. Zatímco vloni rozdílů mezi základní iPhonem 13 a Pro modelem nebylo tolik, letos si myslím, že připlatit si za 14 Pro není vůbec špatný nápad. Základní iPhone 14 totiž letos Apple s novinkami značně oškubal právě ve prospěch Pro modelu.

Klady

Svěží vítr v podobě dynamického ostrovu

Vynikající fotoaparát

Netradiční always on displej

Líbivá černá a fialová barevná varianta

Zápory

Vyšší cena a výrazné meziroční zdražení v ČR

Vyšší hmotnost

Pouze pomalý Lighting konektor

Za zapůjčení iPhone 14 Pro děkujeme společnosti Mobil Pohotovost. Telefon si můžete zakoupit ZDE.

reklama reklama

6 hlavních rozdílů mezi iPhone 13 a 14 aneb proč se „čtrnáctka“ nevyplatí kupovat

Před několika týdny Apple představil a následně vydal čtveřici nových iPhonů – konkrétně se jedná o modely 14, 14 Plus, 14 Pro a 14 Pro Max. Největší pozornost zcela zaslouženě strhly modely s označením Pro, které přichází s řadou hned na první pohled viditelných novinek. Oproti tomu, klasické „čtrnáctky“ jsou prodejně spíše zklamáním a ve skutečnosti se ani není čemu divit. Mnoho jablíčkářů tvrdí, že oproti předchozí generaci nepřináší žádné změny, což se na první dobrou může zdát jako pravda, avšak Apple by si rozhodně nemohl dovolit představit dva naprosto totožné telefony. V tomto článku se tak podíváme na 6 věcí, ve kterých se liší iPhone 14 od iPhonu 13, aby v tom konečně bylo jasno. Hned na úvod nicméně dodáme, že se jedná spíš o drobnosti, které jen potvrzují to, že se iPhony 14 zkrátka nevyplatí kupovat a je logičtější sáhnout po modelech 13 Pro či 13.

Z hlediska fotosoustavy byste mezi iPhony 14 a 13 hledali na pohled rozdíly marně. I přesto je nutné zmínit, že nejsou úplně totožné. Hlavní fotoaparát iPhonu 14 má clonu f/1.5, zatímco iPhone 13 má clonové číslo f/1.6. Kromě toho mohou uživatelé u čtrnáctek využívat naplno Photonic Engine, což je speciální součást čipu, která se stará o vylepšení pořízených snímků. Mimo to zvládají iPhony 14 natáčení videa ve filmařském režimu v rozlišení 4K HDR při 30 FPS, zatímco u iPhonů 13 to bylo jen 1080p při 30 FPS. Zároveň je možné u „čtrnáctek“ využít akční režim a kromě toho nabízí ještě lepší přisvětlovací LED.

I když se to opět na první dobrou nemusí zdát, tak relativně velkou proměnou si u iPhonů 14 prošel také přední fotoaparát. Jedná se stále o klasický TrueDepth fotoaparát s rozlišením 12 MP, první změnou je však clonové číslo, které je u iPhonů 14 f/1.9, zatímco u „třináctek“ f/2.2. I u tohoto fotoaparátu pak iPhony 14 využívají Photonic Engine pro vylepšení snímků a zároveň na nich můžete točit ve filmařském režimu v rozlišení 4K HDR při 30 FPS, namísto 1080p při 30 FPS u iPhonů 13. Největší změnou je však to, že přední fotoaparát „čtrnáctek“ přichází jako vůbec první s automatickým ostřením, takže bude možné selfie fotit ještě o mnoho lépe. Prakticky se tak dá říct, že přední fotoaparát iPhonů 14 se stal lepším, než zadní fotoaparát mnohé konkurence.

Výdrž baterie

iPhony 14 si oproti předchozí generaci polepšili také z hlediska výdrže baterie. Co se týče srovnání iPhonu 14 a iPhonu 13, tak při přehrávání videa se uživatelé dostanou až na 20 hodin, respektive 19 hodin, při streamování videa pak na 16 hodin, respektive 15 hodin, a při přehrávání zvuku na až 80 hodin, respektive 75 hodin. iPhone 14 Plus pak srovnávat s předchozí generací nemůžeme, jelikož varianta Plus u loňského modelu neexistovala – namísto ní byl model mini. Jen tak pro zajímavost ale nabízí iPhone 14 Plus výdrž až 26 hodin při přehrávání videa, až 20 hodin při streamování videa a až 100 hodin při přehrávání zvuku.

Recenze Apple iPhone 14 – Víc než jen převlečený iPhone 13?

Zdá se, jakoby letos Apple soustředil veškeré inovace do modelů Pro a základní iPhone 14 obdržel snad jen nový název. Tak úplně pravda to naštěstí není, ale bohužel k tomu nemá daleko. Komu se vyplatí pořídit si nový iPhone 14?

Velký poprask, který kolem sebe strhl Dynamic Island či nový Always-On, se iPhonu 14 netýká. Zde výrobce vsadil na léty osvědčený „notch“, který se dokonce mezigeneračně ani nijak nezmenšil, pouze 60Hz displej, procesor Apple A15 Bionic, i když s mírně vylepšeným GPU, a důvěrně známý design. Bude to stačit na úspěch?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Mobil Pohotovost, která nabízí novinky, díky své službě Koupíš, Prodáš, Prodáš, Splácíš, za ceny již od 98 Kč za měsíc.

Apple iPhone 14 – videorecenze

Technické parametry Apple iPhone 14 512 GB Kompletní specifikace Konstrukce 146,7 × 71,5 × 7,8 mm , 172 g , konstrukce: klasická, odolnost: IP68 Displej OLED, 6,1" (2 532 × 1 170 px) Fotoaparát 12 Mpx (4 032 × 3 024), LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS Chipset Apple A15 Bionic , Paměť RAM: 6 GB , vnitřní paměť: 512 GB , paměťové karty: ne Datové funkce 5G: ano , LTE: 1 000 / 150 Mb/s, Wi-Fi: Wi-Fi 6, Bluetooth: 5.0, NFC: ano Operační systém iOS 16 Akumulátor 3 279 mAh , bezdrátové nabíjení: ano Dostupnost září 2022, Kč

Obsah balení: kabel, co víc?

Obsah balení zůstává naprosto identický s předchozí generací, uvnitř se tak dočkáte jen USB-C/Lightning kabelu, nástroje pro vytažení slotu na SIM, povinných příruček a jediné nálepky s logem výrobce. Krabičku je nutné rozbalit odtržením papírové „pojistky“, která zároveň indikuje, že balení už někdo otevřel.

Líbilo se nám balení neobsahuje plasty

Konstrukční zpracování: alespoň ty barvy

iPhone 14 sice vypadá naprosto identicky jako iPhone 13 (pokud jej tedy nekoupíte v USA, kde nebude mít slot pro fyzické SIM), alespoň se však nic nezměnilo ani na použitém skle Ceramic Shield či certifikaci IP68 s testem ponoření telefonu až do hloubky 6 metrů. Mobil je kromě nových barev (testovaná fialová vypadá opravdu hezky) skutečně k nerozeznání od iPhonu 13, stejně se drží a hmotnost i rozměry zůstaly v podstatě identické. Stále rovněž platí, že rámečky jsou na rozdíl od modelů Pro z hliníku a záda jsou v tomto případě lesklá, ovšem fialová naštěstí nemá s nevzhlednými otisky žádný zásadnější problém. Přítomen je i praktický posuvník zvukových profilů a špičková haptická odezva.

Jedna věc se však přeci jen z konstrukčního hlediska změnila, přestože to na první pohled nemáte šanci poznat. Na novinku přišli odborníci z iFixit, kteří iPhone 14 rozebrali a zjistili, že Apple zapracoval na konstrukci, takže je nyní možné od rámu vcelku jednoduše odlepit zadní skleněná záda i displej a dostat se k dalším součástkám. Softwarová kontrola nově zapojených komponent, údajně včetně samotných zad, však stále přetrvává. Takže kdybyste se rozhodli si po nějaké ošklivé nehodě iPhone sami opravit, může na vás vyskakovat hláška o tom, že vyměněná součástka, například displej, není ověřená výrobcem. Jistě nebude trvat dlouho a někdo vyzkouší, jestli je možné prohodit displej z iPhonu 13 za ten u iPhonu 14, protože specifikacemi jsou naprosto shodné, viz další kapitola.

Líbilo se nám špičková haptika

odolná skla Ceramic Shield

voděodolnost až do 6 metrů po dobu 30 minut

praktický posuvný ovladač na boku

přepracovaná konstrukce, snazší přístup do telefonu

Nelíbilo se nám méně praktická lesklá záda (u fialové varianty bez problému)

opět bez USB-C

kromě barev k nerozeznání od iPhonu 13

Displej: vyšší obnovovací frekvenci hledejte pouze u modelů Pro

Mám pocit, že i letos nasazených 60 Hz u displeje iPhonů 14 je tady snad jen čistě z toho důvodu, aby se řada Pro co nejvíc odlišila od základních modelů. Ostatně právě u letošní řady iPhonů 14 lze sledovat opravdu značné rozdíly mezi Pro a ne-Pro verzemi, možná dokonce největší v historii iPhonů.

Nehledě na to ale stále platí, že použitý 6,1" displej má stále naprosto dostačující maximální jas (až 1 200 nitů), skvělé pozorovací úhly i pěkné barevné podání. Stejně tak zvládá HDR10, Dolby Vision a jemnost 460 PPI je rovněž nadprůměrná.

Jedinou výhodu v 60 Hz lze pak pozorovat snad jen ve spojitosti s výdrží baterie, tedy spíše jen možná, neboť modely Pro mají LTPO panel, a bude tak hodně záležet, jakým způsobem telefon používáte. To tak částečně ospravedlňuje také absenci Always-On. Velikost výřezu zůstává identická s iPhonem 13 (v minulém roce se mezigeneračně „notch“ zmenšil) a velkou otázkou tak zůstává, zda se dočkáme zmizení či alespoň zmenšení výřezu pro Face ID alespoň v příštím roce.

Líbilo se nám vysoký maximální (a nízký minimální) jas

velmi jemné rozlišení

kvalitní OLED

Nelíbilo se nám stále jen 60 Hz

mezigeneračně stejně velký výřez

Zvuk: parádní stereo

Hlasité reproduktory jsou stále špičkové, mají slušný basový nádech i velmi vysokou hlasitost, která se negativně nepodepíše na kvalitě. V tomto ohledu snad ani iPhone 14 nemůže nikoho zklamat. Také záznam na mikrofony se řadí k tomu nejlepšímu na trhu.

Líbilo se nám špičkový stereo zvuk

kvalita záznamu audia

Výkon hardwaru: Apple A15 Bionic s vylepšeným GPU

Letošní řada iPhonů je specifická rovněž tím, že nejnovějšího procesoru Apple A16 Bionic se dočkaly pouze modely Pro. Není to naštěstí žádný zásadní důvod k zavržení iPhonu 14, neboť A16 Bionic nemá být o moc výkonnější oproti použitému 15 Bionic, který má nově o jedno jádro GPU navíc. Velikost operační paměti je naopak nově pro všechny iPhony 14 shodná (6 GB) a maximální velikost úložiště činí v případě základních modelů až 512 GB. Výkonu je tak více než dost a rovněž z hlediska zahřívání je na tom novinka velmi dobře, což mohu potvrdit v souvislosti s hraním Genshin Impact, jedné z nejnáročnějších mobilních her vůbec.

Apple iPhone 14

Apple iPhone 14 Pro

Apple iPhone 13 Pro

Líbilo se nám brutální výkon na roky dopředu

dobrý tepelný management

Výdrž baterie: dva dny zvládne

Výdrž je i tentokrát skvělá, a to i s nainstalovaným iOS 16, který ještě potřebuje odladit, potom bude výdrž ještě lepší. Je jasné, že opravdu zajímavý bude v tomto ohledu až iPhone 14 Plus, který pro vás také plánujeme otestovat, avšak ani s iPhonem 14 nebudete mít problém zvládnout extra náročný jeden den používání. Pokud nebudete stále „viset“ na sociálních sítích nebo hrát hry, můžete dát vcelku snadno i dva dny na jedno nabití (drátové i bezdrátové). Mírně zamrzí snad jen absence reverzního bezdrátového nabíjení (to by si však Apple jistě ponechal pouze pro modely Pro) či rychlejšího doplnění energie, platí však, že z 0 na 50 % se během půl hodiny dostanete spolehlivě.

Líbilo se nám dlouhá výdrž na nabití

relativně rychlé nabíjení

Nelíbilo se nám na nejrychleji se nabíjející smartphony ztrácí

výkon pouze 7,5 W u běžného bezdrátového nabíjení

chybí podpora reverzního bezdrátového nabíjení

Konektivita: chytré 5G a detailní vyhledávání díky UWB

iPhonu 14 nechybí kromě klasické (5G, NFC, UWB, GPS, GLONASS, Galileo, BDS a QZSS) ani satelitní konektivita, kterou si však alespoň zpočátku na našem trhu neužijeme a v podstatě u nás ani podle mě nedává smysl, což jsem zmiňoval už v recenzi iPhonu 14 Pro. Detekce autonehody je pak určitě praktická funkce, nicméně ji najdete i u nejnovějších Apple Watch včetně cenově dostupnějších SE, jen kvůli tomu si tedy rozhodně není potřeba pořizovat zrovna základní iPhone 14.

Líbilo se nám špičková konektivita

zajímavé satelitní připojení

Fotoaparát: ultraširkoúhlý objektiv se stále nenaučil automatické ostření

Kromě detekce autonehod, satelitní konektivity a 6 GB RAM lze pozorovat inovaci snad jen v oblasti fotoaparátů. Hlavní snímač má nově s hodnotou f/1.5 o něco nižší clonové číslo a rovněž větší pixely, což znamená, že se zlepšila kvalita snímků za zhoršeného světla. 12 Mpx si však stále zachovává, neboť se jedná o senzor z loňských iPhonů 13 Pro. No a lepší světelnost má nyní rovněž selfie kamerka s f/1.9 místo f/2.2 u iPhonu 13 a také fázovým automatickým ostřením. Další novinky, jako například Cinematic režim ve 4K, lépe stabilizované video nebo upravené fungování Deep Fusion jsou pak spíše jen softwarové novinky.

Snímky z fotoaparátů jsou pak klasicky pro iPhone líbivé už na první pohled. Pěkně živé barvy, ideálně nastavený kontrast, dostatek detailů a mezigeneračně i o něco lepší fotografie pořízené za zhoršené světla, to vše zde platí a dokonce se zdá, že i selfie kamerka podává mírně lepší výsledky. Problém je spíš tak trochu v tom, že velmi podobné a mnohdy i stejné snímky byste pořídili s iPhonem 13. Kdyby měl alespoň nově ultraširokoúhlý objektiv automatické ostření pro pořizování makro snímků a videa, tak by se dalo mluvit o nějaké zásadnější novince, ale tak to bohužel není.

Pokud byste však chtěli co nejkvalitnější video a z nějakého důvodu měli potřebu si pořídit zrovna iPhone 14, novinka vás rozhodně nezklame. V oblasti videa se totiž stále řadí mezi absolutní špičku a režimy jako Cinematic či extra stabilizace jsou pak spíše jen bonusem. Ostatně stabilizaci videa měly iPhony vždy velmi dobrou.

Apple iPhone 4K 30 FPS

Apple iPhone 14 4K 30 FPS

Líbilo se nám mírně vylepšený senzor hlavního snímače a selfie

špičkové video

rychlá fotoaplikace

Nelíbilo se nám ultraširokoúhlý objektiv bez automatického ostření

Software: iOS 16 se vším všudy

V souvislosti s iOS 16 lze například nově editovat odeslané zprávy během následujících 15 minut, těšit se z redesignu aplikace Domácnost či možnosti přidávat podrobnější záznamy o lécích, které berete. To, že iOS 16 ještě potřebuje doladit, potvrzuje i několik zaseknutí systému, na která jsem během používání narazil, jinak se však ale jedná o klasický iPhone s klasickými funkcemi. Za velmi užitečnou považuji například možnost spustit vybranou funkci poklepáním na záda mobilu, což není novinka, ale je to funkce, která zkrátka přijde vhod. Velkou „novinkou“ je pak možnost zobrazit ukazatel procentuálního nabití v ikoně baterie.

Líbilo se nám systém velmi podrobně informuje uživatele o oprávněních, o která si aplikace žádají

velmi svižný chod celého prostředí

možnost vyhledat i vypnutý/vybitý iPhone

nově i ukazatel procentuálního stavu nabití baterie v ikonce

Nelíbilo se nám iOS 16 ještě potřebuje odladit

Zhodnocení

iPhone 14 je stále slušně vybavený telefon, ovšem s tak malým množstvím inovací, že neexistuje žádný reálný důvod si raději nepořídit loňský iPhone 13. Za pár drobností navíc u iPhonu 14 si navíc Apple nechá pořádně připlatit. Novinka se prodává za 26 490 korun, zatímco iPhone 13 se základním 128GB úložištěm seženete o 3,5 tisíce korun levněji. A to už není tak úplně malý rozdíl, takže pokud nemáte extrémní slabost pro testovanou fialovou barevnou variantu (nebo jinou novou barvu) a nelpíte na mírně vylepšených fotoaparátech či (nedostupné) satelitní konektivitě, kupte si raději iPhone 13 a ušetřené peníze můžete investovat například do příslušenství.

Konkurence

Rozměrově i výbavou lze iPhone 14 srovnávat s Galaxy S22, který sice nedisponuje technologií UWB či pokročilým rozpoznáváním obličeje, zato má však jen miniaturní „průstřel“ ve 120Hz displeji, praktický teleobjektiv a také mu neschází reverzní bezdrátové nabíjení.

Přejít do kataloguPřečíst recenzi Samsung Galaxy S22 256+8 GB Rozměry 146 × 70,6 × 7,6 mm , 168 g Displej AMOLED, 6,1" (2 340 × 1 080 px) Fotoaparát 50 Mpx , video: 7 680 × 4 320 px, 24 FPS Procesor Samsung Exynos 2200 , Paměť RAM: 8 GB , úložiště: 256 GB , ne Akumulátor 3 700 mAh Kč 20 990 Kč

Novinka může minimálně v některých ohledech soupeřit i se ZenFonem 9. Ten sice nenabídne podporu bezdrátového nabíjení či UWB, zato je však levnější, má rovněž skvělé stereo reproduktory, 120Hz obrazovku i výkonný čipset Snapdragon 8+ Gen1.

Přejít do kataloguPřečíst recenzi ASUS ZenFone 9 16/256 GB Rozměry 146,5 × 68,1 × 9,1 mm , 169 g Displej AMOLED, 5,9" (2 400 × 1 080 px) Fotoaparát 50 Mpx , video: 7 680 × 4 320 px, 24 FPS Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen1+ , Paměť RAM: 16 GB , úložiště: 256 GB , ne Akumulátor 4 300 mAh

Jako alternativa se nabízí také již několikrát zmíněný loňský iPhone 13, který je podstatně levnější a má takřka identickou výbavu.

Přejít do kataloguPřečíst recenzi Apple iPhone 13 128 GB Rozměry 146,7 × 71,5 × 7,7 mm , 173 g Displej OLED, 6,1" (2 532 × 1 170 px) Fotoaparát 12 Mpx , video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS Procesor Apple A15 Bionic , Paměť úložiště: 128 GB , ne Akumulátor ? mAh Kč 21 490 Kč

Foto: Ioannis Papadopoulos,