Nový iPhone 12 mini má hned několik nej. Jde o nejlevnější nový telefon v nabídce společnosti Apple, zároveň je to nejmenší 5G model na trhu a nejvýkonnější z malých smartphonů, kterých je na trhu jako šafránu. Co od této novinky můžeme očekávat v praxi?
Je to vůbec poprvé, co jsme se během jedné premiéry dočkaly hned čtyř nových telefonů s logem nakousnutého jablka. Na dva modely v rámci prémiové řady Pro jsme byli zvyklí již z dřívějška, před letošními Vánocemi jsme se dvou přírůstků dočkali také u levnějších modelů. Vedle standardního iPhonu 12 tak společnost Apple láká také na iPhone 12 mini, který je kompaktnější. Zatímco recenzi většího bratříčka jsme vám již na GEEK magazínu přinesli, na menšího jsme si museli počkat déle – Apple starty prodejů na dva různé termíny.
iPhone 12 a 12 mini
Technické parametry
Testovaný model: Apple iPhone 12, 64GB, Blue
Displej: 5,4″, Super Retina XDR OLED, 2340 x 1080 pixelů, poměr stran 19,5:9, jemnost 476 ppi; TrueTone; Haptic Touch
Procesor: Apple A14 Bionic
Operační paměť: 4 GB
Úložiště: 64 GB
Zadní fotoaparáty: duální 12MPx fotoaparáty (AI, ƒ/1.6 wide, ƒ/2.4 ultrawide, objektivy 13/26mm, OIS)
Přední fotoaparát: 12MPx kamera TrueDepth (ƒ/2.4)
Zabezpečení: Face ID
Konektivita: Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi ax, GPS/ GLONASS/ Galileo/ QZSS/ BeiDou, rozhraní Lightning
Operační systém: iOS 14
Kapacita baterie: 2227 mAh; rychlé nabíjení 20W
Bezdrátové nabíjení: ano (Qi)
Odolnost: IP68
Rozměry: 131,5 x 64,2 x 7,4 mm
Hmotnost: 133 g
Představení iPhonů 12 a 12 mini
Obsah balení
Balení nových iPhonů se zmenšilo už kvůli osekané výbavě, ale s ohledem na kompaktní rozměry iPhonu 12 mini je i samotná kartónová krabička bílé barvy nezvykle malá. Nebýt popisků a vyobrazení iPhonu na čelní straně, málokoho by patrně napadlo, že se do útrob krabičky vejde vlastně telefon. Kromě něj se však v balení ukrývá už jen kabel s koncovkami USB-C a Lightning, návod k použití, bodák pro vysunují SIM karty a samolepku s logem nakousnutého jablka.
Apple tento krok vysvětluje „šetrnějším postojem k přírodě“, neboť lidé údajně stejně příliš dodávané příslušenství nepoužívali – buď si vystačili s periferiemi od minulého telefonu, nebo jednoduše dokupovali modernější bezdrátové ekvivalenty. Jedním dechem je nutné dodat, že tato nová politika se netýká pouze dvanáctek, ale také starších iPhonů v nabídce. Až tedy obchodníci doprodají skladové zásoby, bude nabízet i ostatní smartphony s logem nakousnutého jablka bez nabíječky a sluchátek.
Balení iPhonů je velmi kompaktní…
…neboť prošlo značnou dietou
Detailní pohled na dodávané příslušenství
Vzhled a kvalita zpracování
Čtyři nové iPhony 12 od Applu lze rozdělit do dvou skupin. Pro náročnější uživatele jsou určeny iPhony 12 Pro a 12 Pro Max, čemuž odpovídá i jejich důstojnější pojetí designu, alespoň tedy co se nabízených barev týče. To dvě levnější dvanáctky – iPhone 12 a iPhone 12 mini – mají hlavně bavit. Oba telefony jsou tak k dostání v pěti různých barvách – černé, bílé, zelené, modré, červené a černé.
My jsme měli podobně jako u standardní dvanáctky možnost testovat iPhone 12 mini v modré variantě, která působí rozhodně moderním a líbivým vzhledem. Však je to v současnosti také nejžádanější barva. Na lesklých částech zadní strany trochu zůstávají otisky prstů, ale to je problém i drtivé většiny konkurentů, kteří nepoužívají matné materiály.
Pokud pomineme barevné pojetí, podobají se svým designem všechny čtyři novinky jako vejce vejci. Apple se rozhodl zavrhnout zaoblené linie, na které jsme byli zvyklí z několika posledních generací jablečných telefonů, a místo toho se navrátit k populární koncepci z iPhonu 5. Bočnice jsou tedy zcela rovné a ostře přechází na zadní i přední stranu. Za tento krok palec nahoru, pětka byla velmi oblíbená, a to samé čeká pravděpodobně i dvanáctky.
Co se konstrukce týče, největší pozornost budí vrstva Ceramic Shield, která je součástí přední strany. Ta zadní je skleněná. Výrobce díky Ceramic Shieldu slibuje až čtyřikrát vyšší odolnost při pádu. Vyrábí se obohacením skla o nanokeramické krystaly, které jsou tvrdší než většina kovů. Zní to jednoduše, ale má to jeden háček – keramika není průhledná. Proto Apple vyvinul unikátní postup, při kterém volba správného typu krystalů a stupně krystaličnosti zajistí, že je keramika maximálně tvrdá, a přitom zůstává opticky čirá. Jen díky tomuto výrobnímu postupu se dá Ceramic Shield použít i pro displeje.
Testovat odolnost vrstvy proti poškrábání či dokonce pádům jsme z pochopitelných důvodů nemohli, nicméně během týdne intenzivního používání a nošení v kapse jsme u testovaného kousku nezpozorovali žádné známky poškození či opotřebení.
Rámeček spojující přední a zadní stranu je zhotoven z leteckého hliníku. Samozřejmostí je zvýšená odolnost proti vodě, telefonu tedy nevadí polití, pocákání či déšť. Konkrétně přístroj splňuje certifikaci IP68, může být tedy potopen v hloubce až šesti metrů po dobu 30 minut. Nepřekvapí tedy, že kvalita zpracování se drží na velmi vysoké úrovni.
Nové iPhony přináší především dramatickou proměnu vzhledu
Detailní pohled na ostrůvek s fotoaparátem v horní části displeje
Zadní strana testovaného kousku v modrém provedení
Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky
Kromě ikonického loga na zadní straně nalezneme ještě dvojitou optiku fotoaparátu
Konstrukce je opravdu velmi hranatá
Na pravé bočnici nalezneme pohotovostní tlačítko
Vrchní strana je dokonale hladká
Na protilehlé straně nalezneme kromě reproduktorů také Lightning konektor
Levá bočnice
Zde se nachází ovládání hlasitosti…
…a také slot na SIM kartu
Detailní pohled na rámeček pro vložení SIM karty
Ergonomie je naprosto dokonalá
Vlajkové lodi předních výrobců jsou rok od roku větší a větší. Apple je jeden z mála výrobců, který u svých iPhonů ještě zachovává kompaktní rozměry. Když se podíváte na technické specifikace už samotný iPhone 12 patří spíše mezi ty menší chytré telefony na trhu.
I s ohledem na výše uvedené vypadá iPhone 12 mini jako zjevení, je totiž ještě citelně menší než standardní dvanáctka. Dvanáctky je možné zakoupit s 5,4 a 6,1palcovým displejem. Sluší se také zmínit, že oba modely se od sebe svou výbavou prakticky neliší, respektive liší se jen v drobnostech, které detailně probereme ještě v jednotlivých částech recenze. Uživatelé se tak nemusí rozhodovat mezi menší nebo vybavenější verzí – jednoduše se rozhodnou jen podle toho, jaké proporce jim vyhovují více.
Model 12 mini je mimochodem nejmenším 5G telefonem na světě. Rozměry jsou 131,5 x 64,2 x 7,4 mm a hmotnost činí 133 g. Popravdě když si na verzi mini zvyknete, jen těžko se vám už bude přecházet na jiný telefon. Takto kompaktní přístroje jsou v prémiovém segmentu vymírajícím druhem a v dohledné době se patrně na tom nic nezmění.
Kompaktní provedení ocení především něžnější pohlaví, které má zpravidla menší ruce a kratší prsty. U dam a slečen slaví iPhone 12 mini velký úspěch, nicméně návyková je jeho kompaktnost i pro pánské osazenstvo. Pro úplnost dodejme, že rozměry standardní dvanáctky jsou 146,7 x 71,5 x 7,4 mm a jeho hmotnost činí 162 g.
Díky kompaktním rozměrům se telefon velmi dobře ovládá jen jednou rukou. Obrazovka je ale dostatečně velká i na to, abyste virtuální klávesnici ovládali dvěma palci naráz. Po ergonomické stránce je zkrátka iPhone 12 mini naprosto dokonalý. Už dlouho jsme neměli v redakci telefon, který by v tomto ohledu tak zazářil. Níže přidáváme i pár fotek pro porovnání velikosti se standardním iPhonem 12.
Telefon padne dobře do ruky
Ostře řezané hrany ergonomii prospěly
Zadní strana telefonu
iPhone 12 a iPhone 12 mini
Obě dvanáctky vedle sebe
Verze 12 mini je neskutečně kompaktní
Patrné je to i při pohledu z boku
Spodní strana obou telefonů
Displej má nižší rozlišení
Hlavní rozdíl ve srovnání se standardní dvanáctkou je samozřejmě ve velikosti obrazovky. Jak jsme uvedli již výše, iPhone 12 má 6,1“ displej, zatímco hlavní hrdina dnešní recenze 5,4“. Menší obrazová plocha se promítla vcelku pochopitelně i do rozlišení, iPhone 12 mini má trochu méně pixelů. Jakýkoliv rastr ale nejde na displeji vidět ani při pohledu opravdu zblízka. Konkrétně je v přímém porovnání rozlišení u telefonů 2532 x 1170 bodů při 460 pixelech na palec a 2340 x 1080 bodů při 476 pixelech na palec, druhý údaj přitom platí právě pro iPhone 12 mini.
V ostatních parametrech jsou ale oba displeje zcela totožné. Jde o OLED panel, který výrobce označuje názvem Super Retina XDR, nechybí přitom technologie TrueTone a Haptic Touch, kterými se chlubili již předchůdci.
Vlastnosti OLED panelu jsou bez nadsázky dechberoucí, zobrazené fotografie působí až neskutečně realisticky. Retina displeje vždy patřily k tomu nejlepšímu na trhu, ale OLED panely jsou ještě o úroveň výše. Kvalitu zobrazení si uvědomíte především ve chvíli, kdy zobrazíte nějaké dynamicky náročnější scény.
Dotyková plocha patří na samotnou špičku potravního řetězce i díky bezchybným pozorovacím úhlům. Snad jediné výtky, mohou směřovat k 60Hz obnovovací frekvenci, především hráči by patrně ocenili, kdyby byl panel trochu rychlejší. Jinak ale tomuto displeji nemůžeme vytknout vůbec nic.
Pro úplnost dodejme také to, že dvanáctky mají velký dotykový displej přes celou čelní stranu. Rámečky okolo obrazovky jsou skutečně tenké, případní zájemci ale musí počítat s ostrůvkem v horní části, kde se ukrývá čelní fotoaparáty a další důležité senzory. V tomto ohledu je konkurence o kus dál – decentní průstřely displeje vypadají přece jen lépe.
Přímý pohled na displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Výkon bez kompromisu
Hardwarová výbava je u obou dvanáctek opět totožná. Na rozdíl od celé řady konkurentů se tedy nemusíte obávat, že kvůli kompaktnějším rozměrům se budete muset spokojit s nižším výkonem. V útrobách iPhonu 12 mini tak naleznete procesor Apple A14 Bionic. Má jít totiž údajně o „nejrychlejší čip ve smartphonu“. Pro úplnost dodejme, že tento procesor má k dispozici 4 GB operační paměti. Benchmarková utilita AnTuTu naměřila danému hardwaru skóre 570 412, což je takřka stejná hodnota jako u větší dvanáctky.
Práce s telefonem je velmi svižná, subjektivně daleko rychlejší než s jakýmkoliv Androidem. A to se musím přiznat, že soukromě využívám dlouhá léta právě telefony s Androidem. Jak je to možné? Platforma iOS je totiž hardwarově méně náročná než konkurenční Android, což se pozitivně projevuje i na svižné odezvě testovaného kousku. Právě proto například nemusí Apple nabízet u svých smartphonů tolik operační paměti jako konkurence.
Také tvůrci aplikací a her odlaďují svůj software přímo pro konkrétní zařízení, podobně jako je tomu u herních konzolí. Nemusí tak odlaďovat vše pro několik různých procesorů a řešit, jestli výkonnostně stačí nebo ne. I díky tomu prakticky nenarazíte na aplikaci nebo hru, která by nefungovala korektně.
Konkrétně je iPhone 12 vybaven iOS ve verzi 14. Ta se svým vzhledem velmi podobá předchozí generaci, přibyla však celá řada užitečných funkcí. Díky nové verzi se iPhony naučily například pracovat s widgety. Informační bubliny s důležitými informacemi bude možné zamíchat přímo mezi aplikace. Lidé tak hned po odemčení iPhonu uvidí například naplánované schůzky v kalendáři, televizní program či náhledy přijatých zpráv.
Šikovná je také funkce Picture in picture, iPhony se tedy naučily přehrávat video v plovoucím okně, což značně usnadňuje multitasking. Vylepšení se dočkala také virtuální asistentka Siri. Ta nově může komunikovat s uživatelem v malých bublinách, aniž by překryla celou obrazovku. Prohlédnout si prostředí iOS 14 můžete na snímcích níže.
Uzamčená a úvodní obrazovka
Ukázka widgetů mezi aplikacemi
Internetový prohlížeč; Počasí
Rychlé nastavení; Nastavení
Prostředí fotoaparátu; Galerie
Telefon, SMS zprávy a virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice v režimu na šířku
Zvuk, zabezpečení a MagSafe
Totožná je u standardní dvanáctky i verze mini také veškerá výbava, kterou jsme zmínili v mezititulku. Pro přehrávání hudby i filmů je tak iPhone 12 mini vybaven vestavěnými stereofonními reproduktory. Ty jsou umístěny ve spodní části, a tak je při sledování videa na šířku potřeba dávat pozor na to, abyste je rukou nezakryli.
Celkově ale stereo reproduktory mají velmi povedený přednes s nadprůměrnou hlasitostí. Subjektivně mi přijde, že jde aktuálně o jeden z nejlépe hrajících telefonů na trhu, a to přitom standardně používám konkurenční přístroj s Androidem. Mimochodem i telefonní hovory jsou dostatečně hlasité a zřetelné, samozřejmě na obou stranách.
Co se zabezpečení týče, v přední části nalezneme kameru podporující funkci Face ID. Apple tvrdí, že je bezpečnější než čtečka otisků prstů. Analyzuje totiž při odemykání desítky tisíc neviditelných bodů, ze kterých sestavuje přesnou hloubkovou mapu obličeje. Například dvojčata si historicky zvládla odemknout telefony navzájem, ale jinak funguje tato technologie spolehlivě. Čtečka otisků prstů k dispozici není.
Vyzdvihnout si nicméně zaslouží nová funkce MagSafe. Apple v podstatě přidělal do útrob telefonu sofistikovaný magnet, prostřednictvím kterého půjde připojit různorodé příslušenství – například nabíječka nebo stojánek v autě. Přichystány jsou i zcela unikátní doplňky, řeč je o nástavci Wallet, který bude sloužit jako peněženka pro karty či bankovky na zadní straně telefonu. I ta se přichytává pomocí magnetu.
Stereofonní reproduktory na spodní straně telefonu
MagSafe v akci
Fotoaparáty se povedly
Pokud jste si o iPhonech 12 již něco načetli, patrně není potřeba zdůrazňovat, že nové iPhony 12 se slůvkem Pro v názvu patří podle serveru DxOMark mezi ty nejlepší fotomobily na trhu, ve srovnání s ostatními konkurenty jim patří čtvrtá a pátá příčka. Sluší se podotknout, že iPhone 12 by se umístil také tak vysoko, kdyby mu nechyběl teleobjektiv. Právě za tuto absenci totiž kladné body ztratil.
A vzhledem k tomu, že iPhone 12 mini má stejnou fotografickou výbavu jako jeho větší bratříček, jsou výsledky foto testu prakticky shodné. Jakou výbavu tedy fotografové u dvanáctky naleznou? Vepředu je 12MPx kamera TrueDepth, vzadu jsou pak duální fotoaparáty se stejným rozlišením. Jejich parametry jsou následující: ƒ/1.6 wide, ƒ/2.4 ultrawide, objektivy 13/26mm, OIS.
Přední fotoaparát
Vzadu je duální optika
U dvanáctek se kvalita posunula zase směrem k lepšímu. Už jen kvůli tomu, že noční režim teď funguje na širokoúhlém i ultraširokoúhlém fotoaparátu. Nový širokoúhlý fotoaparát zachycuje o 27 procent víc světla. Noční režim se aktivuje automaticky podle množství okolního světla. Apple demonstroval, že se s telefony dají pořídit i dramaticky laděné záběry v měsíčním světle, které jsou mnohem ostřejší než u předchůdce.
Deep Fusion při středním nebo slabém světle analyzuje různé expozice a vykreslí i ty nejmenší detaily, jako je textura dřeva, látky nebo lustrů na téhle fotce. A ultraširokoúhlý fotoaparát dodá focenému subjektu heroický rozměr. Smart HDR 3 zase vystihuje světelnou rovnováhu snímku – postava i stromy jsou prokreslené, zatímco obloha si zachovává sytou barvu, a to i v pravé poledne. Smart HDR 3 pomocí strojového učení totiž rozpoznává scény a podle potřeby upravuje ostrost, barvy a rovnováhu bílé. Vyzdvihnout si zaslouží také pokročilý portrétní režim.
Vylepšení se dočkalo také natáčení videa, a to především při slabém osvětlení. V nočním režimu je mimochodem k dispozici i časosběr. Stačí iPhone opřít a můžete začít kouzlit se světelnými stopami. Majitelé iPhonů 12 navíc mohou vůbec poprvé natáčet 4K HDR videa v Dolby Vision. Upravovat pořízené záběry je následně možné ve Fotkách nebo iMovie. A pak si je přes AirPlay promítat na televizi, kde vyniknou všechny barvy a detaily.
Kvalita snímků i pořízených videí je velmi slušná, a to i za horších světelných podmínek. Posoudit ji můžete sami díky následujícím momentkám:
>> Dva objektivy v akci <<
Foceno širokoúhlým objektivem (originál zde)
Foceno ultraširokoúhlým objektivem (originál zde)
Foceno širokoúhlým objektivem (originál zde)
Foceno ultraširokoúhlým objektivem (originál zde)
Foceno širokoúhlým objektivem (originál zde)
Foceno ultraširokoúhlým objektivem (originál zde)
Foceno širokoúhlým objektivem (originál zde)
Foceno ultraširokoúhlým objektivem (originál zde)
>> Snímky ze dne <<
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Snímky z noci <<
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Ukázková videa <<
Video ze dne
Video ze dne
Video z noci
Video z noci
Výdrž baterie
Vzhledem ke kompaktnější konstrukci se vcelku pochopitelně nevešel do telefonu tak velký akumulátor jako do větší dvanáctky. Konkrétně má iPhone 12 mini akumulátor o kapacitě 2227 mAh, iPhone 12 pak o velikosti 2815 mAh.
V praxi je to samozřejmě znát, ale většinu uživatelů to nebude vůbec omezovat. I při svižném pracovním tempu vydržíte pracovat bez elektrické zásuvky jeden den. Zda budete nabíjet baterii večer před spaním nebo až druhý den ráno v práci, už zase tak velkou roli nehraje. Například při nonstop hraní nebo sledování videí ale pochopitelně telefon vybijete rychleji. Konkrétně jsme video v rozlišení Full HD zvládli na iPhonu 12 přehrávat necelých 12 hodiny, na iPhonu 12 mini pak něco málo přes devět hodin.
Nový iPhone 12 mini podporuje jako jeho větší bratříček také rychlé nabíjení s výkonem až 20 W, v bezdrátovém režimu pak až 15 W (nabíječka MagSafe), respektive až 7,5 W (Qi). Do nové nabíječky doporučujeme rozhodně zainvestovat, pokud byste používali starý 5W model od iPhonu 11, bude na dobití z 8 na 100 % čekat zhruba tři hodiny. S nejrychlejším adaptérem to přitom trvá něco málo přes hodinu.
iPhone 12 mini
Klady a zápory
+ bezkonkurenční ergonomie
+ nejmenší 5G telefon na trhu
+ nový design vypadá naživo skvěle
+ kvalitní OLED panel
+ kvalitní fotoaparáty
+ svižná odezva operačního systému
+ stereofonní reproduktory
+ vysoká odolnost (IP68)
- menší akumulátor než u iPhonu 12
- v balení není nabíječka ani sluchátka
- nemá čtečku otisků prstů
- výřez v dotykové obrazovce se nemusí líbit každému
- pouze 60Hz obnovovací frekvence displeje
Apple iPhone 12 mini
Závěrečné hodnocení
Pokud hledáte kompaktní telefon, nic lepšího než iPhone 12 mini aktuálně nepořídíte – a patrně ani v budoucnu. Potěšující je také fakt, že daní za malé proporce není ani osekaná výbava ve srovnání se standardní dvanáctkou. Jediné, s čím je potřeba počítat, je menší kapacita akumulátoru. Přestože je iPhone 12 mini nejlevnějším telefonem z novinek od Applu, stále cílí na náročné uživatele. Ty osloví relativně kompaktními rozměry, špičkovým výkonem, novým designem a celou řadou dalších vylepšení.
To chci