Přinášíme netradiční recenzi, kde se stejně jako minulý rok zaměříme na nejnovější luxusní mobilní telefon společnosti Apple. Jaké jsou naše dlouhodobé zkušenosti? Nutno podotknout, že vzhledem k extrémně vysoké ceně tentokrát nebudeme šetřit zaslouženou negativní kritikou.
Cena
Začneme nekompromisně tím, co všechny běžné uživatele v Česku odradí. Po uvedení cen si asi každý zapálený fanoušek (i my) musel říkat, zda to cuppertinský gigant tentokrát nepřehnal. A měli jsme pravdu. 30 000,- za telefon je přestřel. Trochu mi to připomíná odpuzující pohled před 15 lety na ceny luxusních mobilních telefonů značky Vertu nebo astronomické cenovky kabelek Louis Vuitton- není to nic pro běžné uživatele.
Záměrné vynechání 128GB varianty
Aby toho nebylo málo, Apple záměrně vynechal model s kapacitou 128 GB. Máte tedy možnost si vybrat mezi variantou s 64GB nebo zvolit o 5 tisíc dražší 256GB variantu. Nejmenší velikost úložného prostoru ovšem nemusí každému vyhovovat, zvlášť když uvážíme, že iPhone X umí natáčet 4K videa s 60FPS. Jedna minuta takto natočeného videa výjde na zhruba 400MB, s využitím aplikace FilmicPro dokonce na 800MB. Apple moc dobře ví, že 128GB by byla pravděpodobně ideální varianta, protože 64GB je na 4K nahrávky, fotky, hudbu nebo hry málo a 256GB je zase zbytečně moc. Opět by ale nevydělali dostatečný počet milionů dolarů za kvartál, proto "ideální" variantu vynechali. Což nám příjde jako naprosto neférové chování a ignorace zákazníků. Přidat 128GB modul na motherboard mobilu (jak tomu bylo vždy zvykem u starších modelů) by rozhodně nebyl žádný technologický problém.
* NAND flash čipy (úložiště) pro iPhone. Jak sami vidíte, o rozdílech, kompatibilitě nebo vyšších nárocích na výrobu 128 GB varianty nemůže být řeč. Tomu se říká podraz na uživatele.
K tomu všemu, velmi špatný pocit v nás umocňuje tvrzení šéfa Applu Cooka: "iPhone X není drahý, vzhledem k tomu, co umí". Naše dojmy z jeho citace nelze popsat slovy, proto přikládáme populární fotku ze sociálních sítí, která vystihuje vše.
Opravy
Další problém nastane, pokud Vám mobil spadne na zem. Podle videí crash testů od nezávislých "youtuberů" je pravděpodobnost rozbitého zadního skla nebo displaye z výšky 1,5m vyšší než 50% (pokud spadne na chodník). Odřený nerezový rám je po takovém incidentu zárukou. Za výměnu zadního skla utratíte 18 - 20 tis. Pokud Vám praskne zároveň i display, za něj zaplatíte dalších 16 tis. Z toho vyplývá, že je lepší koupit rovnou nový - což je na druhou stranu další dobrá zpráva pro Tima Cooka. Apple se samozřejmě chlubí nesmyslnostmi, jako např. tím, že použili extra odolné sklo apod. Na to neberte ohled, zadní část mobilu tvoří "JEN" sklo a daň za jeho rozbití je vysoká.
Kryt
Částečným řešením může být kryt. Ne každý ovšem touží tak designově krásný kousek (ano, první pochvala v naší recenzi) ukrýt do kůže nebo nevzhledného bumperu. My to vyřešili průhledným silikonovým krytem spolu s odolnou folií na displaji. Není to ovšem řešení na pády - pouze na škrábance. Zadní kryt také převyšuje vystouplý fotoparát z čehož plynou 2 výhody:
a) Při pádu je menší pravděpodobnost odření skla kamery
b) iPhone X se bez zadního krytu na stole díky vystrčenému fotoaparátu viklá. S krytem tento problém snadno zmizí.
Nový nepoužitelný formát fotek HEIC
Pokud chcete nahrávat videa v maximální možné kvalitě (4K & 60FPS), musíte si v menu telefonu tuto možnost zapnout. Zapnutí této funkce má ovšem vliv i na formát vyfocených fotek. Ty mají najednou příponu HEIC. Samozřejmě, posílání na messengerech nebo MMS funguje stále jak jsme zvyklí, pokud však fotky zkopírujete do PC s Windows, neotevřete si ani jednu. Na úpravy zapomeňte rovnou taky. Je třeba konverze HEIC do klasického JPG (např. přes online konvertor). Pokud nastavíte 4K s 30FPS, fotky se najednou ukládají do JPG. Nechápeme, proč nastavování videa neoddělili od nastavování fotek. Na druhou stranu, HEIC má velkou výhodu - velikost jedné fotky má okolo 1,5MB bez ztráty kvality. I tak by si ale mohl uživatel vybrat, jestli chce ukládat do HEIC nebo JPG a zároveň mít trvale zaplé 60 FPS při 4K videu. Ne každý totiž vlastní na PC operační systém od Applu (kde se fotky bez problémů spouští). Řešením může být instalace nejlepšího programu na mobilní nahrávání videí FilmicPro.
Problémy s IOS 11.0 - 11.2.6
IOS 11 je (resp. byl) problematický operační systém, na který budeme vzpomínat ve zlém, jako např. na Windows Vista. Jedinou výhodu IOS 11 vidíme v tom, že konečně po mnoha letech umožnil videonahrávání plochy. Dlouhých 6 měsíců trvalo než Apple opravil všechny bugy a chyby. Až v aktuální firmwarové verzi 11.3 je telefon softwarově vyladěn a téměř bez chyb. Ještě na verzi 11.2.6 (začátkem dubna 2018) se mi stávalo, že na zamčené obrazovce často mizely widgety i hodiny (asi pětkrát za týden) nebo docházelo k náhodným restartům. Výdrž baterie byla navíc výrazně horší než IOS 10. Půl roku tedy (a to nepočítám další měsíce před tím, kdy vývojáři vypustili betu IOS 11) byla na světě IOS 11 s chybami, při které jste měli pocit, že se jedná stále o BETA verzi. Tyto chyby jsem neměl jen já ale tisíce dalších stěžujících si uživatelů na diskuzích. A vývojáři neudělali nic, až teď po extrémě dlouhé době. Nechápeme.
* Koupíte si mobil za 30 tisíc korun a vývojáři tuto chybu v IOS opraví až po půl roce. Opraveno v IOS 11.3. Asi nebylo kam spěchat :)
IOS 11.3
Z toho všeho lze usoudit, že nebude mít smysl přecházet ihned na nový IOS 12, který letos výjde po představením nových iPhone X druhé generace. IOS 11.3 je totiž nyní velice plynulý bezproblémový systém s vylepšenou výdrží baterie. Další věcí co nám na iPhonu dlouhodobě vadí je, že se nelze vrátit na předchozí verze FW. Co by za to dali uživatelé, kteří se půl roku trápili s IOS 11 a nemohli nainstalovat zpětně výborný IOS 10. Bereme to jako další podraz na uživatele ze strany Applu. U mobilu za 30 tisíc se toto zkrátka stávat nesmí!
Kamera a fotoaparát
Dostáváme se ke druhé pochvale. Aktuálně je velmi málo produktů (nejen mobilů, ale všech přístrojů), které umí natáčet video ve 4K s 60 FPS. Apple iPhone X je jedním z nich. Pokud zvolíte maximální možnost nahrávání, ve výsledku dostanete neskutečně plynulé a detajlní video. Uživatelů, kteří ríkají, že lidské oko nepozná rozdíl mezi 30 FPS a 60 FPS si nevšímejte. Rozdíl tam totiž je. Tentokrát se navíc dostalo i na optickou stabilizaci (už žádné roztřesené videa jako u iPhone 7). I tak ovšem doporučujeme přikoupit stabilizátor (Gimblar) od firmy DJI nebo Zhiyun. Spolu s aplikací FilmicPro můžete dosáhnout téměř dokonalých výsledků. Podle nás iPhone natáčí i fotí nejlépe ze všech mobilních telefonů na trhu. Přidáváme video našich poslechovek v Praze ve 4K s 60 FPS natočené v rukou z iPhone X bez fyzického stabilizátoru v základní aplikaci od Apple.
Bezdrátové nabíjení ano, ale za příplatek
Zde jsme již nebyli překvapení ani trochu, iPhone X má vlastnost bezdrátového nabíjení, podložka ovšem není součástí balení. Co byste chtěli navíc, iPhone X stojí přece jen 30 000,- Kč a dle Tima Cooka je to levný telefon.
Ovládání bez Home Buttonu
Když vynechám chybu s mizejícími hodinami na zamčené obrazovce, která je nyní v IOS 11.3 již konečně po půl roce opravena, nezbývá mi nic jiného než mobil pochválit. Na absenci Home Buttonu se dá zvyknout lehce, telefon se nyní ovládá gesty, a musím říct, že velmi efektivně. Stisknutí tlačítka Home Button je nyní suplováno gestem - swipe ze spodní strany displaje nahoru. Nutno říct, že zde nevadí nalepená folie - nemusíte se bát, že si ji časem strhnete - moje stále drží. Netřeba mít ani obavy, že při hraní hry omylem během swipnutí ze spoda nahoru hru minimalizujete - proces swipnutí je zde (pouze ve hře, kterou hrajete na šířku, nikoli v ostatních aplikacích na výšku) nutno udělat dvakrát po sobě, až tehdy se dostanete na doomovskou obrazovku a hra samotná se minimalizuje. Nehrozí tedy žádný problém jako u některých Androidů, které mají softwarové tlačítka těsně pod displajem a snadno tak mohlo dojít omylem k zavření hry.
Face ID vs sluneční brýle
Hned na začátek mohu říci, že Face ID je mnohem lepší způsob otevírání mobilu než otiskem prstu. Sice je tento proces o pár desetin sekundy delší než přeš čtečku otisků, o to více je ovšem spolehlivější a bezpečnější. U starších iPhonů (i u modelu 7) byl problém, pokud prst nebyl úplně suchý. Takto se mi například nedařilo telefon otevřít ani na potřetí a musel jsem zadávat kod. Úspěšnost otevření s ohledem na suché/nesuché prsty byla v mém případě pouze 50%, takže jsem kód vypnul po pár měsících trápení úplně. S Face ID tento problém neřešíte. Naskenování obličeje trvá pár vteřin a můžete se na něj spolehnout na 99%. Ovšem pouze za předpokladu, že se na mobil správně díváte. Pohled z delší vzdálenosti nefunguje, nesmíte mít zavřené oko/oči nebo položenou ruku na čelo.
A co sluneční brýle? Vyzkoušel jsem celkem 4 modely brýlí - 2x pilotky Marc O'Polo - dva stejné modely s černým a tmavozeleným odstínem skla - s nimi fungoval Face ID bez problémů. Sportovní klasické celočerné - také bez problémů. Horší to bylo s Ray Ban. Zkoušel jsem je více než desetkrát, a otevření se nikdy nepovedlo. Nechápu proč, vzhledově jsou takřka na chlup stejné jako dvoje Marc O'Polo v pravé části fotky (barva skla tmavě zelená). Sami můžete posoudit z fotek, pro nás je to záhada.
Výřez na displaji
Tady již kritizovat nebudu. Jde samozřejmě o velmi subjektivní názor, výřez se mi líbí. V dnešní době celodisplajových telefonů je zde alespoň nějaký odlišující se prvek od ostatních. Nehledě na to, že aktutálně má iPhone X nejlepší display na trhu. Ostatně, jak jsem již psal, pokud Vám spadne na zem a bude ho třeba vyměnit, jeho kvalitu na ceně v servisu určitě poznáte.
Nové iTunes bez aplikací
V aplikaci iTunes na PC již nemůžete hledat, spravovat a instalovat aplikace nebo hry. Nově zde lze kupovat jen hudba, knihy a filmy. Appstore je tedy z iTunes pryč, jediná možnost, kde můžete aplikace vyhledávat je přímo z mobilního telefonu nebo tabletu. Apple v tichosti vydal před několika týdny verzi iTunes, která aplikace ještě umožňuje spravovat, s verzí IOS 11.3 je ovšem nekompatibilní - paráda! Opět nechápeme k čemu je to dobré, je to zbytečný krok zpět a další omezení.
Voděodolnost
Je nutno podotknout, že mobil je pouze voděodolný, nikoli vodotěsný. Na záruky s utopeným telefonem nebude u servisu brán zřetel. Pozor byste si měli dát i při skákání do bazenů - v tomto případě může těsnění povolit. To samé platí i o sprše. Podvodní záběry ve 4K sice mohou být lákavé, natáčejte je ale raději jen až to opravdu nebudete moci vydržet.
Jailbreak
Apple striktně zakazuje jakoukoli úpravu operačního systému třetích stran. Nelze tak třeba zvolit jiný výchozí internetový prohlížeč než Safari, jinou výchozí aplikaci pro fotoaparát a další. Pokud si na Facebooku, Messengeru nebo na mailu otevřete jakýkoli hypertextový odkaz, otevře se Vám vždy jen v Safari bez ohledu na to, zda máte nainstalován lepší (např. nejlepší prohlížeč podle nás - iCab). Vzpomeňme také, jak dlouho Applu trvalo, než uživatelům umožnil nainstalovat z Appstore jinou softwarovou klávesnici než tu implementovanou.
Zlatá éra Jailbreaku je dávno pryč, aktuálně je dostupný na verzi IOS 11.1.x. Na novější se stále čeká (naposledy jsme čekali celý jeden dlouhý rok). Spousty uživatelů Jailbreak neřeší, většina z nich si myslí, že v dnešní době již není potřeba. Osobně si to nemyslím. Kdo by nechtěl nějaké úpravy (tweaky), které mohou výrazně pomoci v ovládání nebo usnadnění některých funkcí na IOS? Většina netrpělivě čeká, jaké novinky přinese aktualizace IOS (a ta většinou přinese jen nové "velmi důležité" EMOJI a ANIMOJI smajlíky) ale Jailbreak nazývá nepotřebným. Schválně se podívejte na video níže - nelíbila by se Vám tato velmi užitečná funkce na klávesnici (která mimochodem měla být obsažena v oficiálních IOS již před 5 lety)? S Jailbreakem to není problém.
Tato úprava je jednou z mnoha tweaků, kterými lze iPhone upravit přesně na míru uživatele. Jako poslední uvedu populární jailbreakový tweak nazvaný iCaughtU. Co umí? Představte si situaci, že Vám někdo telefon ukradne. První co zloděj udělá je, že se ho bude snažit vypnout nebo zkusí uhodnout heslo. Při každém pokusu o vypnutí nebo při zadání špatného hesla aplikace nešťastného zloděje tajně vyfotí přední kamerou a fotku pošle spolu s GPS polohou na Vámi zvolený e-mail nebo druhý telefon. Mobil zloděj nebude moci nikdy vypnout (je potřeba znát heslo), a tak můžete svůj telefon trvale sledovat přes aplikaci "Najít iPhone". Tato oficální aplikace od Applu je v základu výborným nápadem, je ale k ničemu pokud zloděj mobil vypne nebo nastaví režim letadlo, což může i bez znalosti hesla. Škoda, že se Apple neinspiruje neoficiálními Jailbreak aplikacemi a raději místo užitečných funkcí přidává jen nové smajlíky.
Jaké příslušenství pro iPhone X?
Co se týče dokoupitelného softwaru na AppStore, doporučujeme:
nejlepší aplikaci pro e-mailového klienta AirMail,
nejlepší aplikaci pro nahrávání videa FilmicPro
nejlepší internetový prohlížeč iCab
A jaké hardwarové příslušenství? Bezdrátovou nabíječku jsme záměrně vynechali - škodí životnosti baterie.
Stabilizátor pro plynulé videa DJI OSMO Mobile
pro plynulé videa DJI OSMO Mobile Zadní kryt a fólii
a Bezdrátová Bluetooth sluchátka značky Bowers & WIlkins
značky Bowers & WIlkins Bezdrátová Bluetooth sluchátka značky Sennheiser
značky Sennheiser Nebo bezdrátové aktivní reproduktory Phantom značky Devialet
* Devialet Phantom patří jistě k tomu nejdražšímu a nejluxusnějšímu příslušenství k iPhone X. Pokud si reproduktory chcete vyzkoušet přímo na Vašem telefonu, není to problém, máme je v Otrokovicích ve studiu trvale k prezentaci.
** Po rozkliknutí fotografie ve vysokém rozlišení (velikost 5MB)
Závěr - vyplatí se?
Pokud máte peníze navíc a neodradily Vás negativa, které jsem vypsal v první půlce této recenze, tak ano, vyplatí. Video ve 4K s 60 FPS je opravdu parádní, to samé můžeme říct o designu mobilu nebo jeho rychlosti a výkonu (HW na maximální úrovni). Musíte si položit ale otázku, zda těch 30 tisíc nechcete raděj investovat do něčeho, co využijete lépe. Nezapomínejte, že u Applu platíte za jedinečnost, čistý design, ale také za značku. Uživatelé, kteří nejsou skalní příznivci těch nejlepších a nejmodernějších technologií se mohou poohlédnout po mobilech z jiné stáje nebo po starších iPhonech. Např iPhone 7 je stále perfektní telefon, který nyní seženete za zlomek původní ceny. Před koupí mobil doporučuji fyzicky vyzkoušet, a po případné koupi doma do něj ihned nainstalovat nejnovější firmware (aktuálně IOS 11.3). Pro plynulá videa potom doporučuji koupit stabilizátor a také doinstalovat aplikaci FilmicPro, která má při natáčení videa vyšší datový tok a výsledek je určitě lepší než ze standartní Apple aplikace.
A závěrečné shrnutí? Nový iPhone nás zklamal i nadchl. Apple by se měl zaměřit na vývoj operačního systému, problémy v ranných verzích nových IOS již tolerovat nelze. Neschopnost dlouhodobě opravit pár softwarových bugů, marketingová politika, omezování uživatelského prostředí, vytrácení se smyslu pro detajl a pomalá SW inovace. Pod pojmem softwarové úpravy si Apple za poslední 2 roky představuje leda tak zaměření na novou sadu smajlíků - to by se za Steva Jobse stát nemohlo...
Podobné články: