finální verdikt [recenze]

Apple iPhone 13 Pro a Apple iPhone 13 Pro Max vypadají na první pohled naprosto stejně jako předchůdci, až na jeden jediný detail – daleko větší čočky všech tří fotoaparátů, které by logicky měly slibovat daleko lepší výstupní kvalitu. Je to ovšem natolik velký skok, aby bylo nutné třeba právě z předchozích modelů upgradovat? Ano, letos je tzv. skokový rok a tak, i když jsou na první pohled telefony téměř totožné, ve skutečnosti se ty největší změny udály právě pod kapotou ve formě různých větších a menších vylepšení. A nemyslím tím nutně procesor A15 Bionic nebo nový iOS 15, protože to už je každoroční tradice, ale letos je to hlavně o třech věcech – displeji, foťácích a baterce. Schválně se pojďte dozvědět, jak moc za to letošní novinky stojí. Hned na začátku vám prozradím jednu skvělou věc pro vás, kdo jste řešili vloni dilema, jestli vzít menší „osekanější“ variantu iPhone 12 Pro nebo vylepšenější iPhone 12 Pro Max. Letos se už obávat nemusíte, protože letos jsou oba telefony funkčně naprosto stejné až právě na onu velikost. Tím pádem stále stejný 6,1“ displej u varianty iPhone 13 Pro a 6,7“ displej u varianty iPhone 13 Pro Max a samozřejmě ve větším telefonu dostanete i větší baterku. Pryč už jsou ovšem rozdíly ve foťácích, a tak v obou telefonech dostanete tři naprosto identické 12MP senzory, ke kterým se dostanu o trochu později.

DESIGN

U designu se opravdu nemá cenu na dlouho moc zastavovat, protože je stejný jako vloni. Někdo tento design vycházející z iPhonů 4 miluje, jinému připadá již po roce fádní a chtěl by se vrátit k zaobleným rohům atd. Teď je to jak to je a vlastně bych se k němu ani nevracel nebýt opravdu většího modulu foťáků a zpětné kompatibility s některými pouzdry a tady říkám – automaticky nekupujte v případě upgradu z loňských modelů nové pouzdro a vyzkoušejte nejprve to staré. Zatímco třeba u pouzdra UAG telefon sedí perfektně, originální kožené pouzdro z loňska na nový iPhone 13 Pro, kvůli nepatrně větší tloušťce a většímu modulu kamer, nenasadíte. Na druhou stranu, kdo by si chtěl na nový telefon nasadit originální pouzdro v ceně téměř 2 000 Kč, které po 14 dnech až měsíci nošení v kapse kalhot vypadá hodně poškozeně.. Loňská barevná kožená pouzdra se fakt Applu nepovedla.

NOTCH

Zpátky ale k telefonu a rovnou na přední stranu a notch – ano, ten tu pořád je a na dobro se jej zbavíme asi až za rok. Letos je ale menší co do šířky a já si vlastně říkám proč? Co tím chtěl básník říci? Když už se zvětšilo místo nalevo i napravo od notche, proč se nevrátily zpátky alespoň kýžená procenta u baterie? Abych byl upřímný, takhle je mi to úplně jedno, že se notch zmenšil, protože reálné využití to nepřineslo naprosto žádné. Klidně mohl zůstat v původní velikosti, a zato mohl Apple kvůli více místu přinést lepší přední kamerku nebo zlepšit úhel čtení FaceID atd. Nestalo se ovšem nic z toho a senzory pro FaceID i kamerka jsou stejné jako vloni. Tak či tak ale musím říct, že mě se tento hranatý design celkově líbí a je fajn, že až na výjimky jej zatím nezačalo kopírovat ani moc androidových výrobců.

DISPLEJ

Teď už se ale vrhnu na displej, kde největším přínosem je bezesporu 120Hz obnovovací frekvence. Asi nemá cenu na tomto místě spekulovat, že 120Hz má dnes každý Android telefon, a že Apple se opět chlubí něčím, co už další mají dávno. Vůbec se s vámi nepřu a plně souhlasím, že tato funkčnost měla být v Applu už dávno, na druhou stranu celý iOS a 60Hz displeje ve starších iPhonech byly jedny z nejplynulejších na trhu, a tak tomu, kdo je používal paradoxně 120Hz asi stejně nikdy nechybělo. Každopádně teď tu je pod názvem Super Retina XDR display s Pro Motion technologií, což mi svou délkou připomíná legendární koloběžku Xiaomi, ale faktem je, že rozdíl uvidíte opravdu na první pohled. Jakékoli přejetí prstem po displeji vykouzlí opravdu plynulou animaci a když si třeba budete číst nějaký článek a posunovat textem, všechno uvidíte dokonale ostré po celou dobu, jako kdybych vám třeba před očima posunoval textem papíru. Velkou výhodou displeje na novém iPhonu 13 Pro je pak i adaptace technologie LTPO, čímž se Apple zařazuje po bok takových telefonů jako Samsung S21 Ultra nebo OnePlus 9 Pro a rozhodně jde o technologii, kterou v drtivé většině ostatních 90 nebo 120Hz displejích nenajdete.

Jde o proměnlivou obnovovací frekvenci a zatímco právě třeba při posouvání textu na obrazovce se obsah displeje obnoví 120x za vteřinu pro co největší plynulost, jakmile text zastavíte, čtete a obraz je tím pádem nehybný, obnovovací frekvence klesne až na 10 obnovení za vteřinu, čímž se výrazně šetří baterka. Samozřejmě vzhledem k tomu, že se jedná o prémiový OLED displej, určitě technicky znalejší z vás napadají ještě 2 otázky. QHD rozlišení – ne, není tu a upřímně mi ani nijak nechybí. Při 458 bodech na palec je to zhruba někde na půlce mezi S21+ a S21 Ultra, což je opravdu dostatečná jemnost a druhá otázka je určitě Always On. Ten tu bohužel není také a to je za mě opravdu škoda, obzvlášť, když je to něco, co už Apple dávno umí třeba na svých hodinkách. Navíc, pokud vezmete do úvahy fakt, že Apple vloni až na poslední chvíli nenasadil kvůli výrobnímu problému 120Hz displeje, rozhodně měl o rok času navíc, aby je letos uvedl rovnou i s režimem Always On. Ale znáte to u Applu. Nepřineseme to letos a budeme se s tím chlubit velkolepě příští rok. Každopádně je potřeba také počítat s tím, že zatím ovšem neběží 120Hz ve všech aplikacích. Pro Apple je 120Hz na iPhonech novinkou a tak zatímco třeba při pohybu v systému je všechno dokonale plynulé, stejně jako v aplikacích Applu, třeba takový Facebook stále jede v 60Hz, ale to je něco, co se podle mě v průběhu prvních pár týdnů opraví. Koneckonců Apple vydal už v průběhu týdne zjednodušený návod pro všechny vývojáře, jak své aplikace co nejrychleji do 120Hz zobrazení upravit a podle všeho by to nemělo být nic dramaticky složitého.

FOTOAPARÁTY

Ty tam jsou doby, kdy telefony Apple byly co možná nejjednodušší na ovládání a troufám si říct, že s každým dalším iOS už většina uživatelů iPhonů postupně na nové funkce rezignovala a prostě jen rádi přijmou výchozí nastavení. Na druhou stranu zrovna u foťáku by to byla celkem škoda, protože jestli jste kdykoli u nějakého telefonu žehrali na výchozí kalibraci foťáku, letos už nemusíte. Teda, alespoň částečně. Nově totiž přibyla do aplikace možnost si nastavit finální vzhled fotografie. Funguje to něco jako klasické filtry, ale Apple tomu říká profily, protože ve skutečnosti je to uživatelská kalibrace celého procesu zpracování fotky a nejen nějaká barevná vrstva plácnutá přes finální fotku. Doposud jste totiž byli zvyklí si na jakémkoli telefonu vyfotit fotku a pak teprve nahoru na ní dát nějaký filtr nebo upravit barvy atd. U Applu ovšem přímo prostřednictvím jednoho ze 4 přednastavených profilů řeknete aplikaci, jakou preferenci máte. Chcete fotku kontrastnější, živější, teplejší nebo studenější? Fajn, pro jednou to nastavíte a všechny další fotky už budou brát do úvahy vaší preferenci přímo při samotném zpracování. To znamená, že i když si dáte třeba teplejší nebo studenější tóny, klasický filtr by ovlivnil celou fotografii, ale u Applu bude tato preference brána v potaz při samotném zpracovávání fotky dříve než jí uvidíte ve fotogalerii a tím pádem jsou třeba pleťové tóny zachovány. Samozřejmě jde teprve o funkci v plenkách, takže si můžete ovlivnit jen míru kontrastu a barevného podání směrem do teplých či studených tónů, ale upřímně se těším, až přidá Apple další možnosti nastavení, hlavně co se týká barev. Rozhodně fajn by byla možnost celkové saturace barev nebo dokonce jednotlivé podání každé barvy nebo třeba preference při expozici, jestli preferujete lehce podexponované nebo malinko světlejší snímky.

V každém případě je fajn, že tato preference se neztratí třeba při vypnutí aplikace nebo restartu telefonu a je tak neustále zapnutá až na jednu výjimku – když se přepnete na focení do RAWu, což ale dává určitý smysl. Tento formát má za účel dodat vám fotku v syrovém stavu určenou pro další úpravu třeba v Lightroomu, kde si následně všechno potřebné „dopečete“ sami. A pak škoda, že ač se tady jedná o čistě softwarovou záležitost, nedostaly se profily prostřednictvím aktualizace i na starší dvanáctky. Hodně se toho letos namluvilo o tom, že u nových iPhonů nepřišel žádný extra upgrade, ale musím říct, že u foťáků to tak rozhodně není. Hlavní senzor je sice stále 12MP, což dává jasné znamení, že Apple nechce zatím naskočit do honby za MP a bláznivými digitálními zoomy, ale na druhou stranu se letos opět podařilo senzor trochu zvětšit až na velikost 1,9 mikronu jednotlivého pixelu a musím říct, že to je i není znát a hned to vysvětlím. Pokud totiž porovnáte noční snímky z obou telefonů, na první pohled si úplně něčeho zásadního hned nevšimnete, ale na druhý pohled zjistíte, že zatímco iPhone 12 Pro Max potřeboval k dosažení určité kvality zapnout noční režim, iPhone 13 Pro Max nemusel a tak pro dosažení stejně kvalitní fotky stačí daleko kratší čas, což ve výsledku znamená ostřejší fotku. Stejně tak je rozdíl vidět právě když manuálně nastavíte noční režim a 10s expozici v naprosté tmě. iPhone 13 Pro Max dokáže zachovat daleko více detailů a fotka je celkově daleko více přirozenější bez násilně vytažených stínů, což byl asi jeden z mála neduhů předchůdce, který až nepřirozeně moc fotky zesvětloval. Dokonce se podívejte, jak vypadá fotka z totální tmy při 30s expozici, což umí jak loňský 12 Pro Max, tak letošní 13 Pro Max. Zase je vidět daleko méně šumu a lepší detaily.

+8

Prakticky za stovky vyfocených snímků jsem dostal jen jeden jediný, kde byla tráva až nepřirozeně zelená, koneckonců posledních pár dnů vás krmím na Instagramu spoustou fotek, tak určitě už jste si nějaký obrázek udělali bezesporu sami.

Chválou nebudu šetřit ani u druhého foťáku, i když je pravda, že v tomto ohledu Apple rozhodně dotahoval propastnou díru na androidovou konkurenci. Dotáhl ale téměř bez ztráty kytičky. I když je senzor širokoúhlého foťáku trochu menší než u Samsungu, zlepšila se optika a přidalo se ostření, které nově můžete využít i pro focení makra. Fotky na makro sice nejsou nijak excelentní, ale pořád lepší než jakýkoli dedikovaný 5MP nebo 2MP u konkurence. Tady si ale přece jen lehce zanadávám na automatické přepnutí na širokoúhlý fotoaparát, jakmile se k fotografovanému objektu přiblížíte na kratší vzdálenost. Bohužel nejde vypnout, ani když byste se na hlavu postavili a i když máte viditelně zvolený hlavní objektiv, telefon stejně tvrdošíjně přepne na šíro. Aspoň taková malá útěcha bylo prohlášení Applu, že toto zlepší v další aktualizaci. Jinak si na širokoúhlý foťák nemohu víceméně stěžovat, je konzistentní s hlavním a výrazně zde pomohlo přidání nočního režimu. I když tohle je zásluha iOS15, protože ten přidal noční režim i na všechny foťáky na starším iPhonu 12 Pro Max. Paradoxně trochu horší noční snímky můžete mezigeneračně dostat od teleobjektivu, který se z loňského 2 nebo 2,5násobného přiblížení zvedl na trojnásobek, což má za následek trochu horší světelnost. Na druhou stranu vám to ale zoomový objektiv bohatě vynahradí za dne, kdy nejenže si zase trochu víc přitáhnete jakýkoli objekt, ale skvěle jej využijete pro portréty, aniž byste museli zapnout klasický portrétní režim. S větším senzorem a trojnásobným zoomem, což je přepočet na 77mm objektiv klasického foťáku totiž dostanete krásné fotky s přirozeně rozostřeným pozadím. Samozřejmě, použít můžete i onen vyloženě portrétní režim, ale ten zatím není u jakéhokoli telefonu bezchybný, a tak občas při složitých scénách dojde k nepěkným ořezům.

A když už jsem u portrétů, ano, je tu nově Cinematic režim, což není nic jiného než portrétní režim při videu. A stejně, jak už bylo patrné v prezentaci Applu, rozhodně nejde o něco, díky čemuž byste museli zahodit všechny telefony světa a běželi koupit nový iPhone 13 Pro. Zkrátka, telefon pro rozostření pozadí používá obrovský výpočetní výkon procesoru A15 Bionic společně s teleobjektivem a Lidar senzorem a dokáže ve FHD při 30 snímcích vykouzlit občas hezký, ale občas těžko použitelný záznam. Video totiž není nic jiného než 30 za sebe poskládaných fotek a když není bezchybný portrétní režim ve fotkách, logicky nemůže být bezchybný ani u videa, kde navíc má telefon daleko méně času všechno vyhodnotit, protože další vteřinu už musí vypočítat dalších 30 fotek. Nemůžu úplně říct, že to je gimmick, rozhodně jde o lepší implementaci než u Samsungu, dodatečně si můžete měnit clonu i ostřit, ale budu to třeba já osobně používat? Určitě minimálně nebo vůbec. Daleko víc se těším osobně na ProRes video, což je nový formát záznamu, který dorazí do telefonu později v průběhu letošního roku a funguje zase na stejné bázi jako ProRaw formát u fotek. Tím pádem budete moci si video ještě „dopéct“ sami díky tomu, že telefon ukládá do výsledného souboru daleko více informací pro následnou editaci. Tady si jen dejte pozor na to, že pokud máte 128GB iPhone 13 Pro nebo Pro Max, ProRes bude pro vás dostupný pouze ve FHD, zatímco ve vyšších kapacitách až do 4k60. Klasické video už je standardně u každého dalšího iPhonu v oblasti naprostá špička, a tak asi nemá cenu se nad tím, snad jen kromě přítomnosti tradičních nepříjemných odlesků při natáčení v protisvětle dále zastavovat a vrhnu se na poslední důležitý bod a tím je baterie.

BATERIE

Ať už letos vyberete jakýkoli telefon z řady 13, jedno je jisté – vydrží vám daleko déle nabitý než svůj předchůdce. Nejpatrnější rozdíl je asi u iPhone 13 mini, který to potřeboval jako sůl, ale doslova rekordman je iPhone 13 Pro Max, který jen stěží za jeden den vybijete. I když jsem jeden den extrémně fotil, upravoval fotky, postoval na sociální sítě, komentoval a celkově jsem měl displej zapnutý přes 7 hodin, i tak mi zbývalo ještě v 11 večer zhruba 20% baterie, ale to byl opravdu extrém. Za 1 den tedy nemáte šanci telefon vybít a předpokládám, že většině z vás vydrží telefon bez problému 2 dny a možná i déle. U menšího iPhone 13 Pro pak spíš počítejte jednodenní telefon, ale večer opět se spoustou zbývající baterie. Samozřejmě takové navýšení výdrže mají na svědomí jednak větší baterky, ale i právě úspornější displeje. No a pak je tu téma rychlosti nabíjení. Tady se pořád nic nezměnilo a jsme u 20W, což v praxi znamená nějaká hodinka a půl na nabíječce. Na jednu stranu je to málo, na druhou stranu – a to nejsem advokát Applu, vycházím z holých faktů. Průměrná doba obnovy iOS zařízení je zhruba 4 roky a samozřejmě čím rychleji telefon nabíjíte, tím rychleji degraduje samotná baterie. Třeba Xiaomi u 11T Pro tvrdí, že baterie by měla zvládnout cca 800 nabíjecích cyklů v laboratorních podmínkách při 120W nabíjení, než uživatel pozná rozdíl. Samozřejmě to jsou optimální laboratorní podmínky, a obávám se, že realita bude ve skutečnosti trochu méně optimističtější a ve finále to bude znamenat zhruba 1,5 roku než poznáte citelný úbytek kapacity. To by však v případě Applu a delší životnosti jejich telefonů pro některé uživatele znamenalo nutnou výměnu baterie daleko dříve. Spousta uživatelů Applu totiž za celou dobu 4-5 let nemění baterii ani jednou. Tolik vysvětlení faktu, který určitě bral Apple do úvahy, nikoli advokacie ve prospěch Applu, ale jak znám Apple odpůrce, po tomto argumentu skočí jak slepice po flusu.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT

Vyplatí se tedy nové iPhony 13 Pro a Pro Max koupit? Na to se nedá tak jednoznačně odpovědět a vždycky je to o prioritách. Z 11 série z níž opravdu rozdíl poznáte na všech frontách bych rozhodně upgradoval. Z iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro záleží, jestli chcete 120Hz displej, delší výdrž na 1 nabití a tak zhruba o 10% lepší foťáky - na to si nejlépe odpovíte sami, ale já osobně bych čistě jen kvůli foťákům neupgradoval a počkal na příští rok, kdy by měla přijít právě ta zásadnější změna alespoň v podobě výměny notche za průstřel. Asi nejmenší důvod pro upgrade je letos na klasický iPhone 13. Ten nenabídne ani lepší displej, trochu se zlepšila výdrž a o těch pár procent foťák. Naopak na iPhonu 13 mini se výdrž vylepšila asi nejvíc společně s iPhone 13 Pro Max a pokud vás právě nejmenší iPhone odrazoval svou výdrží, letos byste si měli výrazně polepšit a pokud chcete tento rozměr, ani nemá cenu čekat do příštího roku, kdy 14 mini se nechystá. No a co se týká alternativ? Asi na tomto místě nemá moc cenu je ani nabízet, protože Apple je hlavně o ekosystému, a zatímco u Androidu máte šanci přemýšlet, jestli OnePlus 9 Pro, Samsung S21 Ultra, Xiaomi Mi 11 Ultra, u Applu je to zkrátka jinak. Tam se rozhodujete spíš mezi tím, jestli připlatit na aktuální model nebo ušetřit a vzít starší. Já osobně bych ale minimálně kvůli 120Hz displeji letos starší model nebral. Ten displej za to totiž vážně stojí.

Schválně mi zkuste napsat do komentáře, jak to vidíte vy, jestli už jste upgradovali nebo se teprve chystáte anebo jestli si brousíte zuby až na čtrnáctkovou řadu.

SLEDUJ VIDEO RECENZI