V poslední době se každé další čtvrtletí potvrzuje, že Apple hraje podle vlastních pravidel. Nejen, že jeho další rekordní výsledky paradoxně představují vlastně mírné zklamání, ale navíc jich firma dosáhla uprostřed krize nedostatku čipů a narušených dodavatelských řetězců. V následujících měsících prý přitom chystá uvést celou řadu nových produktů.
Ve třetím fiskálním čtvrtletí, které u něj patří mezi konec března a června, výnosy Applu dosáhly na 83 miliard dolarů (necelé dva biliony korun). To představuje meziroční nárůst o dvě procenta a pro dané období je to zároveň vůbec nejvyšší částka v historii společnosti. Zisk na akcii odpovídá 1,2 dolaru – je to sice o osm procent méně než loni, ale o trochu více, než se čekalo. Obecně výsledky překonaly jak očekávání vedení firmy, tak předpoklady Wall Street.
Šéf firmy Tim Cook při oznamování minulých příjmů v dubnu už poněkolikáté varoval, že v dalších měsících se výrazněji projeví problémy v dodavatelském řetězci. Ty měly konkrétně ukousnout mezi čtyřmi a osmi miliardami z příjmů. Stanice CNBC nicméně cituje aktuální Cookova slova, podle nichž byl skutečný dopad nižší než spodní hranice očekávání. „Výsledky za červnové čtvrtletí nadále dokazují naši schopnost efektivně řídit podnikání navzdory náročnému provoznímu prostředí,“ řekl finanční šéf Applu Luca Maestri.
Zdaleka nejvýnosnější položkou byly tradičně iPhony. Příjmy z nich, dosahující 40,6 miliardy dolarů, překonaly očekávání o více než dvě miliardy a meziročně vzrostly o tři procenta. To v době, kdy se blíží zářijové představení nových modelů a lidé se vypořádávají s růsty cen energií, dopravy či potravin. Apple v březnu uvedl aktualizovanou verzi populárního iPhonu SE a modelovou řadu 13 doplnil o novou barvu.
Foto: Apple iPhone 13 Pro
Nejvíce pak meziročně rostly služby, což jednak platí dlouhodobě, jednak je to segment nejméně ovlivněný nedostatkem součástek a výrobních kapacit. Apple Music, iCloud, Apple TV+ a další dohromady vydělaly 19,6 miliardy dolarů – o trochu méně oproti očekáváním.
Hlavním důvodem pro mírné zklamání ovšem byly počítače Mac. Jejich prodeje meziročně klesly o deset procent a Applu přinesly o miliardu méně, než předpokládali analytici z firmy Refinitiv citovaní CNBC. V březnu v Cupertinu proběhla představení supervýkonného malého desktopu Mac Studio a monitoru Studio Display, které se nesetkaly s příliš nadšeným přijetím. Negativní dopad však měla především pomalá výroba, mnoho zákazníků na objednaná zařízení muselo a musí čekat i měsíce.
Pro další čtvrtletí Apple neposkytl vlastní očekávání, Cook nicméně počítá s opětovným zrychlením růstu firmy. Pomoci by s tím mohl jak nedávno spuštěný prodej MacBooku Air s čipem M2, tak nové produkty. Asi za dva měsíce lze očekávat představení další verze iPhonů s pořadovým číslem 14, které by měly přinést několik podstatných změn.
Podle informací typicky spolehlivého analytika Marka Gurmana se i letos objeví čtyři nové telefony, ovšem pouze ve dvou velikostech. iPhone Mini má být kvůli slabším prodejům přinejmenším dočasně zrušen a místo něj přibude druhá a levnější verze iPhonu Max s jistými omezeními hardwaru. Zůstane tak rozdělení na základní a „Pro“ modely. Standardní iPhony 14 si přitom poprvé mají ponechat rok staré čipy A15, zcela nové A16 dostanou pouze vyšší „Pro“ verze. Výhradně u nich se má objevit také výrazně menší výřez na Face ID.
Foto: Apple Nový MacBook Air s čipem M2
Zatím není jasné, kdy přesně nastane, následovat by však mělo jedno z nejbohatších období na nové produkty ze strany Applu. Firma prý mezi koncem roku 2022 a první polovinou roku 2023 chystá několik Maců s čipy M2, a dokonce M3, aktualizace pro většinu iPadů, sluchátka AirPods Pro, zcela nový HomePod a vylepšenou Apple TV. Dokonce má brzy přijít také headset pro smíšenou realitu.
Technologický gigant přesto pociťuje totéž, co většina světa. „Vnímáme vliv inflace v naší struktuře nákladů,“ řekl pro CNBC Cook. „Vidíme ho například v logistice, platech a některých komponentech,“ dodal. Firma ve spojitosti s tím i nadále investuje a hledá nové zaměstnance, je v tom však opatrnější než dříve.
Apple má za sebou další zářijovou keynote zaměřenou na hardware a světlo světa na ní dle očekávání spařily nové iPhony i nová generace Apple Watch. To ale není vše, čeho jsme se od jablečné firmy z Cupertina dočkali. Apple překvapil také inovovaným základním iPadem a až hodně času bylo věnováno službám, které se stávají pro Tima Cooka a spol. stále důležitější.
Hned na začátku jsme se tak dozvěděli dvě důležité věci, respektive čtyři – ceny i data spuštění jak herní platformy Apple Arcade, tak očekávané televizní služby Apple TV+.
Na služby Apple klade čím dál větší důraz a patřičně do nich investuje. Právě služby mohou totiž zajistit trvalý stabilní příjem a Applu kompenzovat nižší růst, nebo dokonce propady, prodejů iPhonů.
Šéf Applu Tim Cook odhalil první trailer na seriál See s Jasonem Momoou
Jedná se navíc o cestu, jak od svých uživatelů získat více peněz (navíc formou pravidelných plateb, což je skvělé pro cash-flow) a přitom jim nabídnout přidanou hodnotu a další argument pro nákup dalších zařízení s logem nakousnutého jablka.
K dobře vydělávajícím a rostoucím službám jako App Store, Apple Music, Apple Pay či iCloud spouští nyní Apple také herní platformu Apple Arcade a televizní streamovací službu Apple TV+.
Apple Arcade dorazí spolu s iOS 13 již 19. září a o hráče bude bojovat atraktivní cenou 4,99 dolaru. Za měsíční poplatek okolo 120 korun tak uživatelé získají přístup k více než stovce kvalitních a pečlivě vybíraných arkádových her pro iPhone, iPad, Mac i Apple TV, které hráči nenajdou na žádné jiné platformě.
Velkým překvapením je, že se stejnou cenou Apple 1. listopadu spustí i televizní službu Apple TV+, která nemá ambici konkurovat šíří nabídky Netflixu, HBO či Disney+, ale lákat bude zejména na několik exkluzivních filmů, seriálů či televizních show, z nichž nejvíce se mluví o titulech jako The Morning Show, Dickinson, For All Mankind, Snoopy in Space či The Elephant Queen. A nově také o seriálu See s Jasonem Momoou v hlavní roli, na který Apple ukázal první trailer.
iPad 7. generace
Alespoň částečným překvapením bylo i představení nového základního iPadu, který je vůbec nejoblíbenějším mezi tablety. Klasický iPad se dočkal již 7. generace a po letech prošel také mírnou designovou změnou.
Foto: Apple iPad nově s větším displejem a s podporou Apple Pencil a Keyboard
Hlavní inovací je displej, který má díky užším rámečkům o půl palce větší úhlopříčku a zobrazovací plocha tedy nyní dosahuje 10,2 palce. Druhou zásadní novinkou je integrace konektoru pro připojení klávesnice Smart Keyboard. Dalších inovací jsme se již nedočkali, ale dobrou zprávou je, že stejná zůstala i cenovka. Nový iPad tedy pořídíte za cenu těsně pod 10 000 korun.
Apple Watch Series 5
Zcela očekávanou novinkou jsou naopak Apple Watch, které přichází už ve své 5. generaci. Ani zde není inovací příliš, ale to se čekalo, jelikož s velkým redesignem přišly hodinky Applu loni. O to více ale jedna zásadní novinka zřejmě mnohé uživatele potěší.
Apple Watch totiž poprvé přicházejí s vylepšeným displejem podporujícím funkci „always on“ – to znamená, že displej s ciferníkem a dalšími údaji neustále svítí.
Foto: Apple Stan Ng z Applu představuje nové Apple Watch Series 5
Uživatel hodinek tak bude nyní moci kontrolovat ciferník kdykoli, a to i ve chvílích, kdy nemůže švihnout zápěstím, aby si hodinky rozsvítil. Výdrž baterie přitom zůstává na úrovni loňského modelu, tedy na 18 hodinách, což pohodlně zajistí provoz minimálně na jeden den bez nabíječky.
Kromě této inovace přišel Apple ještě s pouzdry z nových materiálů, takže náročnější uživatelé nově budou moci sáhnout také po keramických či titanových hodinkách. Cenově senzitivní zájemce o Watch naopak potěší, že v nabídce zůstávají předloňské Apple Watch Series 3, které lze nově pořídit za cenu pod 6 000 korun.
iPhone 11
Zlatým hřebem letošní zářijové keynote byly, stejně jako každý rok, nové iPhony. První na řadu přišel iPhone 11, který má za úkol navázat na úspěch oblíbeného modelu XR z loňského roku. Ten přitahoval zákazníky z pozice levnější varianty k iPhonům XS a XS Max, a to za cenu nemnoha kompromisů, z níž ten hlavní byl LCD displej namísto panelu s technologií OLED.
Stejnou cestou jde i iPhone 11, ale pro zákazníky by teoreticky mohl být ještě o mnoho atraktivnější. Je totiž o něco lepší a přitom zhruba o 1,5 tisíce korun levnější než loňský model XR.
Foto: Apple Kaiann Drance z Applu představuje nový iPhone 11
iPhone 11 přichází s 6,1palcovým displejem a po designové stránce je velmi podobný loňskému XR. Letošní nabídka je ale ještě barevnější a novou „jedenáctku“ lze pořídit ve fialové, bílé, zelené, žluté, černé i červené barvě. Kromě barvy spočívá největší designová změna v oblasti fotoaparátu, kde Apple přichází také s nejzásadnější inovací.
Na zádech nového iPhonu je nově k nalezení dvojice čoček fotoaparátu. Původní klasickou čočku 12megapixelového fotoaparátu, kterou se mohl chlubit už loňský model, doplnila druhá 12megapixelová čočka, jež umožní pořízení ultraširokých záběrů a zároveň dvojitý optický zoom.
Apple si s fotoaparátem skutečně vyhrál a vylepšil i softwarové rozhraní fotoaparátu, přidal funkci focení portrétů domácích mazlíčků a v neposlední řadě také noční režim, díky kterému budou uživatelé moci pořizovat lepší snímky za špatného osvětlení. S touto novinkou chce firma Tima Cooka lépe konkurovat telefonům jako Google Pixel či Samsung Galaxy S10 a Note 10. V oblasti nočního focení totiž Apple dosud výrazně zaostával.
Foto: Apple iPhone 11 přichází s dvěma čočkami a v šesti barvách
Vylepšení se kamera dočkala i na straně natáčení videa. Uživatel může přepínat mezi záběry z ultraširokého a běžného objektivu přímo v akci, kamera si poradí s rozlišením 4K a samozřejmostí jsou funkce zpomaleného záběru či časosběru. Lepší je nyní i přední fotoaparát, který nově v orientaci na šířku pořídí široké 12megapixelové snímky a dokáže natáčet jak 4K video, tak dokonce i zpomalené záběry, které Apple nazval „slofies“. Telefon se navíc údajně bude moci pochlubit také rychlejším systémem rozpoznávání obličeje Face ID.
Novinka je osazena novým čipem A13 Bionic, který dle očekávání nabízí nejvyšší výpočetní i grafický výkon v historii firmy. Výkon navíc se bude telefonu hodit mimo jiné na poli strojového učení, které iPhone využívá k lepšímu doporučování funkcí a obsahu uživateli. Vylepšený čip A13 Bionic je navíc opět o něco úspornější a nový model tedy vydrží na baterii o hodinu déle než loňský XR.
iPhone 11 Pro
Pro náročnější uživatele si Apple připravil dvojici iPhonů s označením 11 Pro. Menší model nabídne OLED displej o úhlopříčce 5,8 palce, zatímco větší model 11 Pro Max má displej 6,5palcový. Také iPhony 11 Pro vypadají na první pohled hodně podobně jako loňské XS a XS Max a také zde je největším rozdílem soustava kamer. iPhone 11 Pro má fotoaparát hned trojitý.
Foto: Apple Phil Schiller z Applu představuje nový iPhone 11 Pro
Po stránce designu stojí za zmínku ještě nabídka barevných provedení, protože Apple si připravil poměrně nečekanou novinku. Kromě klasické šedé, stříbrné a zlaté přichází iPhone 11 Pro také v tmavě zelené barvě. Jinak uživatele na vzhledu nového telefonu již nic nepřekvapí a můžeme tedy přejít k nejzásadnějším rysům „profesionálního“ iPhonu.
Hlavní doménou novinky je již zmiňovaný trojitý fotoaparát. Kromě běžného fotoaparátu a teleobjektivu přichází také iPhone 11 Pro s ultraširokým objektivem o rozsahu 120 stupňů a umožňuje tedy uživatelům dostat do snímku ještě mnohem více. Kromě zoomování totiž může fotograf snímek i oddálit.
Foto: Apple iPhone 11 Pro přichází ve čtyřech barvách
Samotné čočky fotoaparátu ale nejsou vše. Apple údajně významně zapracoval také na softwarovém zpracování snímků. Jak již bylo řečeno, přidán byl nový automatický noční režim, a v rámci budoucí softwarové aktualizace bychom se měli dočkat také úplně nové pokročilé funkce nazvané Deep Fusion.
Díky té iPhone Pro výsledný snímek složí hned z devíti fotografií, konkrétně ze 4 primárních snímků, 4 sekundárních snímků a jednoho snímku s dlouhou expozicí. Finální obrázek tedy má obsahovat více detailů a méně šumu.
Na přední straně telefonu přirozeně vévodí vylepšený OLED displej, jenž Apple nově nazývá Super Retina XDR, protože ho opět o něco vylepšil a kromě barevnosti či vysokého kontrastu vyniká také extrémní svítivostí o 1 200 nitech. Displej je navíc dle Applu chráněn „nejtvrdším sklem, které kdy bylo u smartphonu použito“.
Foto: Apple iPhone 11 Pro přichází v nové barvě a se třemi čočkami
Na straně procesoru se iPhone 11 Pro nijak neliší od základní „jedenáctky“, ale u iPhonů Pro se ještě znatelněji projeví úspora energie daná modernějším čipem či úspornějším displejem. Oproti iPhonům XS a XS Max vydrží novinky na baterii o 4, respektive dokonce o 5 hodin déle. K úlevě všech zájemců dorazí také se silnějším 18W nabíjecím adaptérem a bude jej tedy možné nabíjet rychleji.
Dostupnost a ceny iPhonů
Nové iPhony 11, 11 Pro a 11 Pro Max bude možné přeobjednat již tento pátek 13. září a k dostání budou o týden později, tedy 20. září. Za iPhone 11 uživatelé zaplatí 20 990 korun, což je cena – s ohledem na nabídku Applu – až překvapivě atraktivní.
Cena iPhonu 11 Pro je stanovena na 29 990 korun a za větší Max zájemci zaplatí 32 990 korun. V nabídce zůstává rovněž loňský model XR, jehož cena klesla na 17 990 korun a iPhone 8 s rovněž atraktivní cenovkou 13 490 korun.
Nová verze operačního systému iOS s pořadovým číslem 13 bude pro širokou veřejnost dostupná 19. září a nové telefony tedy již dorazí na trh s ní.
Apple má sice poměrně drahé produkty mířící do mainstreamu a high-endu, přesto je ale velmi populární, což se týká především USA. Spojené státy jsou už tradiční baštou této kalifornské společnosti a podle analytické firmy Counterpoint Research se jí podařilo dosáhnout více než 50% trhu se smartphonu. Nemluví se zde o prodejích, ale o uživatelské základně, tedy o počtu aktivně používaných telefonů, tedy i těch z druhé ruky nebo telefonů, které mají uživatelé několik let. To nemusí nutně odpovídat prodejním číslům, protože zákazníci si obvykle iPhony nechávají déle než telefony s Androidem. Díky vyššímu výkonu totiž morálně zastarávají později, mají také výrazně delší softwarovou podporu, ostatně před pár dny vyšel iOS 12.5.6 např. pro iPhone 5S, což je telefon z roku 2013 (tedy 9 let starý přístroj).
Podle Counterpointu je to poprvé, co se Applu povedlo překonat tuto 50% hranici. Nové iPhony 14 navíc představí už za 5 dní, přičemž očekává poměrně vysoký zájem (u výrobních partnerů měl zvýšit objednávku z 90 na 95 milionů kusů). Zda to bude příliš optimistické, to se teprve uvidí. Zatímco iPhony 14 Pro (a Pro Max) mají dostat nový procesor A16 Bionic i nový 48MPx fotoaparát a také vylepšený ultra-širokoúhlý modul, který má dostat 1,4µm pixely místo nynějších 1,0µm, základní iPhony 14 na tom budou hůře. iPhone 14 se nejspíš výraznějších změn nedočká, bude mít stejně velký displej, stejný fotoaparát i stejný loňský procesor. Nepříliš populární iPhone 13 mini ale bude nahrazen velkým iPhonem 14 Max(?), kde Apple patrně doufá, že ho zákazníci více uvítají velký než kompaktní model. Pokud bude iPhone 14 úspěšný a uživatelská základna se opět rozšíří, pro Apple to může mít výhodu i ve vyšších provizích z prodeje softwaru a předplatných.