Apple se rozhodl odložit použití technologie, která by v iPhonech amerických uživatelů měla hledat fotografie se zneužíváním dětí. Reaguje tak na vlnu kritiku, která se na firmu snesla ze strany uživatelů i odborné veřejnosti, píše britský zpravodajský web BBC. Obavy se týkaly především narušení soukromí a možného zneužití ze strany vlád. Praha 18:27 5. září 2021 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Kopírovat do schránky Zavřít Mobilní telefon iPhone od značky Apple | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay
Původně měla firma spustit technologii později v letošním roce, uvedení ale nakonec odloží o několik měsíců. Nový termín zatím nebyl oznámen.
„Na základě zpětné vazby od našich zákazníků, zájmových skupin, výzkumníků a dalších, jsme se rozhodli vzít si v následcích měsících čas navíc, abychom získali vstupní informace a zapracovali na zlepšení, než spustíme tento zásadní prvek pro zajištění dětské bezpečnosti,“ odůvodňuje svoje rozhodnutí Apple.
Apple začíná kontrolovat fotky kvůli dětskému pornu. Nástroj můžou zneužít i tajné služby nebo diktatury Číst článek
Technologie znavená „NeuralHash“ by měla prověřit fotografie před nahráním na úložiště iCloud Photos, jestli se neshodují s již známým materiálem o zneužívání dětí. Čerpat by měla z dat, které shromáždily úřady a organizace na ochranu dětí. Případnou shodu by prověřila lidská bytost, která by zablokovala účet uživatele a nahlásila ho příslušným úřadům.
Aktivisté v oblasti ochrany osobních údajů po zveřejnění kroku vyjádřili obavu, že by technologie mohla být rozšířena a použita nedemokratickými vládami ke špehování obyvatelů.
Nezisková organizace Electronic Frontiers Foundation, která patřila k jedním z nejhlasitějším kritikům Applu, dokonce vytvořila petici, pod kterou se podepsalo 25 tisíc zákazníků.
„Obrovská koalice, která promluvila, bude i nadále vyžadovat, aby textové zprávy a fotografie uživatelů mobilních telefonů byly chráněny, a aby firma dodržela svůj slib o zajištění skutečného soukromí uživatelů,“ řekla BBC výkonná ředitelka nadace Cindy Cohn.
Proti šíření dětské pornografie na sociálních sítích bojuje i Evropská unie. Evropský parlament v červenci povolil digitálním platformám jako Google nebo Facebook sledovat komunikaci jejich uživatelů. O kontroverzním opatření psal server zde.