Boris Stojanov • Aktualizováno: 18. 6. 2019 v 16:15 • Rubrika: Fotoporadna
Loni v létě uplynulo 20 let od momentu, kdy byl 15. srpna 1998 uveden do prodeje vůbec první iMac. Tento počítač je kombinací designu, výkonu a chytrých řešení, což v praxi znamenalo 7 vývojových kroků, než došel iMac do dnešní podoby. Měli jsme tu pestré barvy, průhledné plasty, nerezové nožky držící displej na futuristickém těle až po dnešní osvědčený hliníkový koncept „unibody“, který se z hlediska technického i designového osvědčil.
Obsah
Zásluhu na tom má hlavně vývoj hardwaru, který žene výkon dnešní stanice k neuvěřitelným výkonům tak, aby práce byla svižná a nemuseli jsme u ní trávit dlouhé hodiny. Proto Apple stejně jako u MacBooku používá hliníkové hladké šasi, které spolupracuje s důmyslnými systémy vnitřního chlazení a pomáhá tak citlivé komponenty udržovat v provozuschopných teplotách. Je tedy nad slunce jasné, že barevné akrylátové iMacy z přelomu tisíciletí se už asi nevrátí. Škoda, svět s barevným kompem na stole byl možná trochu méně uniformovaný, na druhou stranu – editovat 4K video na 15 let starém stroji byste určitě nechtěli, pokud by to vůbec bylo technicky možné…
Pár zajímavostí
Pojďme si projít několik bodů, které jsou zajímavé nejen z historie firmy Apple, ale i z pohledu vzniku zařízení iMac.
Steve Jobs na Keynote 6/5/1998 nový produkt iMac představil, uvedl jej slovy, že se jedná o produkt pro spotřebitele, kteří chtějí počítač, se kterým se rychle a jednoduše dostanou na internet. Jak se ukázalo na konci téhož roku, byl to (opět) krok správným směrem a iMac se stal vánočním trhákem číslo jedna. Dost možná to byl i produkt, na který získal Jobs dostatek finančních úvěrů, které odvrátily Apple od jisté smrti poté, co byl Steve odsunut z vedení firmy. Byl to vlastně nástup technologického rozmachu, ve kterém se společnost nachází dnes. Strůjcem designu nejen prvního, ale všech iMaců je sir Jonathan Ive, designér ze severozápadního Londýna, který působí na pozici šéfkonstruktéra Apple dodnes. iMac je jméno, které vymyslel šéf reklamní agentury Ken Segall. Jobs navrhoval název MacMan, ale Segallovi se nakonec podařilo Jobse přesvědčit, že nechtějí něco, co kopíruje název Walkman, nebo Pacman. „i“ v názvu iMac značí „internet“ a právě iMac byl prvním i-produktem společnosti Apple. Od té doby se setkáváte s íčkem u všech produktů, které mají konektivitu. První iMac si taktéž odbyl premiéru svým uvedením USB portu, čímž dopomohl smrti disketových mechanik. Tehdejší barevné kreace budily velkou touhu vlastnit počítač, který se vymykal tehdy hojně rozšířené fádní béžové.
Dnes máme design, který opět dosti bortí hranice. A to nejen svým vzhledem, kdy současné iMacy jsou tenké, jak jen to je technicky možné, ale i výkonné tak, že je lze označit za výkonné pracovní stanice. Není žádný problém, při správné konfiguraci zpracovávat obraz, zvuk i video v nejvyšších rozlišeních, a přitom mít na stole velmi sofistikovaný „pořádek“. Jen jeden displej, klávesnici a polohovací zařízení – záměrně nenapíšu myš, neboť můžete mít i trackpad, nebo obojí. Jak si ale vybrat ten správný, když možností je tak obrovské množství? Pokusím se přinést svůj pohled na věc.
Jak si vybrat?
Pokud toužíte po práci na počítači Mac, máte několik možností. Z přenosných se jedná o MacBook, MacBook Air a MacBook Pro, čistě stolní zařízení jsou poté k mání ve formě Mac Mini, iMac, iMac Pro a Mac Pro. Pokud si vezmete pořadí, ve kterém jsem produkty napsal, je to i pořadí podle výkonu, který přinášejí. O MacBoocích dnes mluvit nebudeme, popsali jsme toho již dost a tak se spokojíme s jednoduchým rozčleněním:
MacBook = malé kompaktní zařízení pro konzumaci obsahu
MacBook Air = malé zařízení pro kancelářskou práci na cestách
MacBook Pro = vysoce výkonné stroje, které mohou v klidu sekundovat i iMacu, hodí se i pro složité grafické a video práce, pokud si pořídíte výkonnou konfiguraci
Ovšem, jednoduché fotografické úkony lze samozřejmě dělat i na těch nejslabších MacBoocích, jde jen o čas a komfortnost takového počínání. Naproti tomu, nejvyšší konfigurace MacBooku Pro může být výkonnější, než našlápnutý iMac. Ale zase nemá ten velký displej, což neznamená, že k němu nelze připojit například ještě lepší EIZO.
iMacy a iMacy Pro
Pokud se budeme pohybovat pouze ve sféře 27“ iMaců, máme dnes dvě základní varianty. Obě – jak iMac, tak iMac Pro lze koupit již pouze s displejem Retina 5K. Naproti tomu malá varianta 21,5“ je nabízena s klasickým Full HD rozlišením, nebo s rozlišením Retina 4K. Všechny větší varianty, tedy 27“ mají displej s barevným gamutem P3 a rozlišení Retina 5K, což v praxi znamená 5 120 x 2 880 ob. Barevný gamut P3 leží na půl cesty mezi běžným sRGB a plnohodnotným Adobe RGB, takže pro grafickou a fotografickou práci ideální startovací pole. Na své si samozřejmě přijdou i video tvůrci, neboť Apple iMac velmi dobře funguje s aplikacemi pro zpracování videa. Stále však musíte mít na paměti, že pokud byste se měli cizelérsky zabývat profesionálním zpracováním videa pro vysílání, nebo kinematografii, barevné standardy iMacu vám určitě stačit nebudou.
Takže již máme spoustu superlativů, ale jak se u nás říká – každé pro má své proti...
Na co si dát pozor
Displej je velký a krásně barevný s ohromujícím rozlišením, přechody barev a jemností polotónů s vysokým kontrastem a… tady může být první problém. Kontrastní a živý obraz. Je to super na dívání, efektní na předvádění, ale při tvorbě fotek na tisk je třeba býti obezřetný. Výkonné podsvícení a vysoký kontrast mohou mít za příčinu, „že vidíte víc, než lze vytisknout“. Jak s tím bojovat? Jednoduše, stáhněte podsvícení displeje a buďte pečliví při výběru místa, kam iMac umístíte. Už jen z toho důvodu, že všechny iMacy mají lesklé displeje, takže okno za zády, lampička před počítačem, lustr za hlavou, ale i kontrolky čehokoliv za vašimi zády mohou mít velmi rušivý vliv na vaši práci.
První doporučení tedy zní: Na správné místo a zeslabit podsvícení, pokud chci vidět korektní a tisknutelné stíny.
A co hardware, je dostatečně výkonný? Dobrá otázka, ale... Za ten pořádek, design a jednoduchost máte jednu jedinou povinnost. Tedy v případě, že nechcete být později frustrovaní a zklamaní. iMac je sice počítač, ale není to klasická krabice, do které si nandám, nebo ve které si vyměním, co zrovna potřebuji. A zde začíná jistá kontroverze, kterou musíte sehrát mezi „chci/potřebuji – jsem ochoten zaplatit“. V iMacu – a to ještě zrovna v posledních variantách lze (v některých to i nešlo!) vyměnit – doplnit pouze operační paměť! Ano, můžete si koupit základní paměť a doplnit si ji z vlastního zdroje. Lze tak nějaký objem peněz ušetřit, ale samozřejmě nelze vzít jakoukoliv paměť a ani dokoupení mimo Apple není laciné. Vše ostatní je nastálo. Procesor, kapacita a druh disku, grafika, jak to ve fabrice udělají, tak to budete mít.
Pokud tedy pracujete s nějakým množstvím obrázků ve formátu RAW, pracujete v editoru a svoje fotky rádi upravujete, bude při koupi aktuálně nejslabšího 27“ modelu iMacu žádoucí, posílit alespoň operační paměť. Záleží však na rozlišení fotoaparátu, velikosti a množství RAW souborů. Kolekce tisíce fotek z dovolené totiž dokáže velmi dobře zatopit i této příplatkové položce.
U dražšího základního modelu s cenovkou 61 tis. Kč – opět se jedná o doporučenou cenu červen 2019, najdete zajímavou možnost upgradu procesoru na výkonnější Intel i9. Paměti i velikosti disků lze měnit u všech. U nejdražšího základního modelu za 70 tis. Kč pak lze objednat i výkonnější grafickou kartu, to pro případ, že byste třeba při střihu videa chtěli živit další náhledový monitor s odlišným nastavením barev. Dva dražší iMacy můžete navíc osadit až 64GB operační paměti, základní model pouze 32GB. Není to zbytečnost, dnes už ne. Při tom obrovském množství fotografických i filmových dat, ale i při naší téměř závislosti na internetu a zažitém multitaskingu vám paměť doslova mizí před očima. Velmi omezující pak může být například práce ve Photoshopu, kdy skládáte panorama z několika vrstev v plném rozlišení, dojde vám operační paměť a aplikace začne odkládat na disk. Pokud máte SSD, je to hrozné, ale pokud máte pouze Fusion Drive, je to horší. SSD disk doporučuji vždycky, rozdíl v rychlosti všeho je prostě znát. A nemusíte špůrovat na nějaké velké kapacity, s 256 GB se dá žít, s 512 GB to jde ještě lépe. Svoje data si stejně ukládáte mimo disk počítače, protože máte rychlé rozhraní USB-C/Thunderbolt 3, které umožňuje tok dat bez jakéhokoliv zdržování.
Druhá moje rada tedy zní: Přemýšlejte dopředu, abyste nebyli zklamaní!
Nejdražší iMac vs. nejlevnější iMac Pro
Nejdražší klasický 27“ iMac 5K lze při velmi vysokém výkonu s 8jádrovým procesorem i9, 64 GB RAM, příplatkovou grafikou, 2 TB SSD bez příplatkového softwaru doklikat až na cenovku téměř 170 tis. Kč. Což je hodnota, za kterou má většina populace svůj starší automobil. Ale jsou jedinci, kteří ve své profesi potřebují ještě víc, takže sáhnou po iMacu Pro, jehož cenovka na této částce vlastně pouze začíná. V tomto základu máte 5K displej P3, stejný jako u iMacu, 32 GB paměti RAM, 1 TB SSD, výkonnější grafiku a výkonnější procesor Xeon W s 8 jádry. To celé za 140 tis. Kč. Tento bod zlomu – nejdražší iMac vs. nejlevnější iMac Pro nelze jednoduše posoudit, protože jiný názor bude mít fotograf a jiný bude mít střihač 4K videa. Každá konfigurace má svoje a internet je plný přímých srovnání v různých sférách využití.
iMac Pro vs. Mac Pro
iMac Pro ve své nejvyšší konfiguraci nabízí 18 jádrový Xeon W, až 256 GB paměti RAM, extrémně výkonnou grafiku s 16GB vlastní paměti a až 4 TB rychlý SSD disk. V takové konfiguraci atakuje cenovka půl milionovou hranici, přesněji 487 tis. Kč a vy byste si měli být sakra jistí, kolik účtujete za hodinu svého pracovního času. Samozřejmě, pokud u této konfigurace pouze lakonicky řeknete: „hezké, ale…“, pak patříte k tomu malému procentu odborníků, pro které je tu Mac Pro. A nemyslím tím současný model, který šel více po designu, než po potřebách opravdových profesionálů. Stávající „popelnice“, jak jí mnozí familiárně nazýváme, neprošla upgradem dlouhých 6 let, takže jí iMac i iMac Pro papírově i ve skutečnosti sfoukne ve svých konfiguracích asi v kterékoliv disciplíně. Pokud srovnáme nejvyšší konfigurace s cenovkou 209 tis. Kč, dostanete „jen“ 12jádro, 64 GB paměti, 1 TB SSD, ale dvě grafické karty, které hravě oživí 4 monitory s rozlišením 4K a dvojici síťových karet, což může být v mnoha případech žádoucí.
Na co se těšit
Pak je tu však „ještě jedna věc“, jak říkal Steve Jobs s lišáckým úsměvem na končící Keynote, když si jakoby po rozloučení „vzpomněl“, že zapomněl představit nějaký závratný produkt, jako třeba první iPod, nebo iPhone, atd.
A slovo věc je tentokrát na místě, protože nazvat veledílo Jony Iva „struhadlem“, jak kdosi prostořeký řekl, je mi celkem žinantní. Ale pojďme postupně. Na začátek června si Apple sezval vývojáře z celého světa na tradiční konferenci. Ta se koná každoročně, v podobný čas a většinou prozradí nějaké ty novinky z připraveného upgradu operačního systému. Bylo tomu tak i letos, s tím rozdílem, že Apple představil tři upgrady, Mac OS a iOS, k tomu přidal iPad OS a pak jen tak do ztichlého sálu vypálil něco, co je z leštěného nerezu a hliníku, plné děr, navazuje to designem na staré Macy Pro a podle parametrů se s tím jedním kompem v plné výbavě bude dát řídit třeba naše Země. Tím myslím zeměkouli, aby bylo jasno, ne naši zemi, na to stačí i starší iMac… Nebo možná novější iPad… No každopádně, pokud byste se rozhodli, že budete konkurovat třeba studiu George Lucase, nebo se stanete mistry filmových efektů a triků, a opravdu byste došli k závěru, že i nejsilnější verze iMacu Pro je trochu líná a pomalá, pak tu pro vás bude nový Mac Pro, který se dostane na trh koncem roku 2019.
Nový Mac Pro
Tento designově technologický skvost bude možno vybavit nebývalou silou. Představte si například sílu nejvyšší konfigurace, která nabízí: 28jádrový Intel Xeon W, 12ks 128GB DIMM pamětí v souhrnné kapacitě 1,5 TB, až čtveřici grafických karet a zdroj, který má výkon 1,4 kW. To vše chlazeno důmyslným systémem cirkulujícího vzduchu, který pohání tři obří a tiché větráky. Vše na kolečkách, pokud budete chtít a nebudete se s tím chtít nosit. A k tomu všemu vlastně „ještě jedna věc“. Nový Apple monitor ve stejném designu, jako nový Mac Pro, v úhlopříčce 32“ s rozlišením 6 K. Tady použiju pouze jednu dobrou radu, až to půjdete platit, nenoste to v hotovosti… Jít s tímto balíkem po ulici je pro spoustu lidí nebezpečné! :-)
Takže toto všechno – velmi krátce shrnuto můžete mít jako srdce své digitální fotokomory, nebo domácí střižny. Buď jako elegantní designový a výkonný iMac, nebo jako přenosný a výkonný MacBook Pro, ale vlastně i jako malý, krásný Mac Mini nové generace. Tam je to však velmi jednoduché – pro rychlou práci s RAW formáty a displej do 27“ potřebujete nejvyšší konfiguraci. Ta je ovšem po posledním upgradu ve velmi dobrém poměru výkon/cena. Ale z toho všeho o čem jsem dnes psal, je to takový hezký kousek designu. Vysoký výkon hledejte jinde, třeba u iMacu, nebo iMacu Pro!
Zdroj foto: Boris Stojanov, archiv značky Apple, Pixabay